Jaka woda jest najlepsza do picia?
Nadeszło lato, a wraz z nim półki sklepowe zastawione różnego rodzaju wodami do picia. Chociaż mamy swoje preferencje co do wyboru określonej marki wody, to mało kto zadaje sobie trud i porównuje zawartość minerałów w wodzie do picia. Po co wiedzieć, co zawiera woda którą pijemy?
Po co nam woda? Nasz organizm składa się przede wszystkim z wody, ale też do prawidłowego funkcjonowania cały czas świeża woda jest mu potrzebna. Woda usuwa z ciała toksyny i ułatwia pozyskanie składników odżywczych. Woda reguluje temperaturę naszego organizmy i utrzymuje optymalne parametry komórek. Woda stanowi też doskonały środek transportu wewnątrzustrojowego dla najróżniejszych substancji odżywczych, enzymów oraz hormonów.
Ile wody potrzebujemy? Powinniśmy wypijać około dwóch litrów wody na jedną dobę. Nasuwa się jednak pytanie, jaką wodę należy pić? Precyzyjna odpowiedź na nie zależy jednak od naszych indywidualnych potrzeb.
Sprzedaż wody pitnej to osiągnięcie naszych czasów, bo wcześniej łatwy był dostęp do wody zdatnej do spożycia. Skoro jednak nasz styl życia akceptuje płacenie za wodę w sklepie, to powinniśmy wybierać taką, jaka jest dla nas najlepsza. Jednym z kryteriów wyboru może być stopień mineralizacji wody pitnej.
Woda niskozmineralizowana, jak też woda źródlana, posiada niewiele składników mineralnych. Chociaż taka woda nie ma wielu cennych właściwości zdrowotnych, to jednak wspaniale gasi pragnienie. Pamiętajmy, że każda dostępna w sprzedaży woda do picia zawiera mniejsze lub większe ilości minerałów. Wody o niskiej mineralizacji są wydobywane spod ziemi, charakteryzuje je pierwotna czystość, są nieskażone bakteriologicznie, a ponadto nie zawierają zanieczyszczeń chemicznych.
Woda niskozmineralizowana nie wpływa na równowagę elektrolitową organizmu. Jest więc bezpieczna dla zdrowia, bez względu wiek spożywającej ją osoby, czy bez względu na rodzaj schorzenia, które może utrudniać nam normalne życie i ograniczać spożywanie pewnych elementów odżywczych. Stan zdrowia jest niezwykle istotny przy dobieraniu wody do picia. Określone mikroelementy mogą nie być wskazane przy pewnych chorobach. Przy innych schorzeniach możemy wręcz otrzymać zalecenia od lekarza do suplementowania minerałów.
Woda średniozmineralizowana i woda wysokozmineralizowana powinna być dobierana po ustaleniu indywidualnego zapotrzebowania organizmu na minerały i inne odżywcze elementy, których jednak nie powinniśmy spożywać w nadmiarze. Woda wysokozmineralizowana zalecana jest przez specjalistów medycznych podczas stwierdzonych braków odżywczych. Nadmierne picie wody bogatej w różnorodne składniki może też być złe dla naszego zdrowia. Zbyt wysoki poziom minerałów bywa przyczyną niektórych schorzeń.
Dobierając optymalną dla siebie wodę, należy zwrócić uwagę na własne nawyki żywieniowe. Dieta uboga w elementy odżywcze powinna skłaniać nas do picia wody z dużą zawartością określonych mikroelementów. Jeśli jednak spożywane posiłki dostarczają pełne spektrum niezbędnych do życia minerałów, to nie musimy wodą nadrabiać mineralnych zaległości.
Dobrze, to w końcu jaką wodę powinniśmy pić? Oczywiście najlepszą, a prawda leży pewnie gdzieś po środku. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań i zaleceń lekarskich, to optymalnym wyborem może być picie wody średniozmineralizowanej.
Woda wysokozmineralizowana sprawdza się podczas fali upałów, bo zwiększa się wówczas zapotrzebowanie organizmu na najróżniejsze składniki odżywcze. Zwiększone spożywanie życiodajnych pierwiastków zaleca się na ogół osobom pracującym fizycznie, sportowcom, dzieciom oraz paniom w ciąży.
Najważniejsze, żebyśmy pamiętali o potrzebie spożywania wody. Według Arystotelesa woda stanowi jeden z czterech podstawowych żywiołów tworzących świat. Nie obejdziemy się bez wody.
2015-06-22