Jaką szklarnię wybrać do ogrodu? Poradnik
Szklarnie ogrodowe służą zabezpieczeniu upraw w czasie niewłaściwej pogody, co pozwala na otrzymanie plonów nawet, kiedy pogoda w samym sezonie nie jest sprzyjająca. Ponadto szklarnie przedłużają okres wegetacji i pozwalają zebrać więcej zbiorów. Dla wielu osób, które lubią czas spędzany na świeżym powietrzu i doceniają smak własnoręcznych upraw szklarnie stanowią też dobry sposób na rozpoczęcie swojej przygody z ogrodnictwem i niezniechęcanie się, kiedy nie uda się zebrać dużej ilości plonów. Szczelna i komfortowa szklarnia zapewnia, bowiem optymalne warunki do wzrostu warzyw, owoców i kwiatów, co pozwala pielęgnować i rozwijać swoją pasję.
Dlaczego warto zdecydować się na szklarnię ogrodową?
Dla właścicieli domów jedno i wielorodzinnych szklarnie pozwalają nie tylko zabezpieczyć uprawy przez cały sezon, ale też znaleźć dobre miejsce na posadzenie ulubionych warzyw, owoców, kwiatów itp. nawet, gdy działka nie jest duża. Profesjonalna szklarnia powoduje, że nic nie zniszczy upraw, w tym także niesprzyjająca pogoda i czynniki zewnętrzne. W okresie zarówno wzrostu jak i wegetacji możliwe będzie zbieranie dużej liczby zbiorów.
Szklarnia ogrodowa osłania też rośliny przed negatywnym działaniem szkodników, które czasami atakują uprawy, wyjadają owoce lub nasiona.
Mała szklarnia dla całej rodziny...
Nawet niewielka, przydomowa szklarnia, w której uprawia się warzywa może być wystarczająca dla potrzeb kilkuosobowej rodziny. W ten sposób można mieć własne warzywa, bez dodatku nawozów i w pełni ekologiczne. Dlatego tak wiele osób decyduje się obecnie na zakup szklarni, ponieważ raz zainwestowane fundusze stanowią dobrą inwestycję na wiele lat. Jeśli więc w otoczeniu domu jest wystarczająco dużo miejsca - wówczas warto zdecydować się na takie rozwiązanie.
W praktyce własna szklarnia w ogrodzie umożliwia rozpoczęcie sezonu na warzywa znacznie wcześniej niż w sytuacji, kiedy sadzilibyśmy je wprost do gruntu bez osłony. Sprzyja temu wyższa temperatura w szklarni, która zapewnia zrównoważone i optymalne warunki do wzrostu nowalijek i gatunków warzyw o długim okresie wegetacji. Część z nich można sadzić kilka razy podczas jednego sezonu, ponieważ dobre warunki panujące w szklarni pozwalają na szybkie zbieranie plonów. W szklarni można też przygotowywać rozsady.
Kontrolowane warunki panujące w szklarni powodują, że rośliny i warzywa pochodzące z niej są znacznie dorodniejsze i można zebrać ich więcej w porównaniu do tych, które pochodzą z upraw na otwartym terenie. Wynika to z optymalnej temperatury i braku działania negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak np. grad, który jest w stanie zniszczyć uprawy na otwartym polu.
Dla wielu rodzin własna szklarnia obok domu to też znaczna oszczędność. Cena nasion, które należy zasadzić w szklarni nie jest wysoka, a w zamian zyskuje się zbiory na cały sezon. W ten sposób ogranicza się wydatki na zakup warzyw w sklepie, ciesząc się naturalnym smakiem, pochodzącym wprost z przydomowej grządki.
Jaką szklarnię wybrać do ogrodu?
Decydując się na zakup szklarni do ogrodu warto wziąć pod uwagę jej wielkość, która jest jednym z najważniejszych wytycznych. W głównej mierze powinno się to uzależniać od potrzeb rodziny, choć wskazuje się, że szklarnia powinna mieć od co najmniej 10 do 15 metrów kwadratowych. Wiele osób decyduje się odrazu na znacznie większą szklarnię, która w przyszłości pozwoli powiększyć uprawę. To optymalne rozwiązanie np. dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem i nie wiedzą czy w przyszłości nie będą chcieli mieć większych upraw. Duża szklarnia daje też tę zaletę, że nawet, gdy na całej jej powierzchni nie zasadzimy sadzonek to swoboda poruszania się wewnątrz niej jest znacznie większa.
W szklarni można uprawiać nie tylko warzywa dla całej rodziny, ale też np. kwiaty, które potem przesadza się do doniczek i które stanowią ozdobę domów, tarasów itp.
Innym wyborem jest mini szklarnia, przeznaczona dla osób, które mieszkają same lub mają mniejsze potrzeby. W niej również można uprawiać kwiaty lub warzywa.
O czym pamiętać decydując się na własną szklarnię?
Kiedy kupujemy szklarnię warto zaplanować jej lokalizację w miejscu zacisznym, ale dobrze nasłonecznionym, co ma wpływ na wzrost upraw. Nie powinno się jej umieszczać w miejscu zaciemnionym przez drzewa.
Wiele osób zastanawia się nad budową własnej szklarni, jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest optymalne. Czasami lepiej zdecydować się na zakup gotowej szklarni, co stanowi znaczną oszczędność czasu i nakładu pracy. Ponadto, budując własną szklarnię konieczne jest zakupienie wszystkich niezbędnych elementów, w tym ocynkowania ze stali, aluminium i drewna, które powinno być odpowiednio impregnowane, by nie zostało uszkodzone przez insekty.
Jest to dość kosztowne i czasochłonne. W praktyce również nie każdy potrafi samodzielnie wybudować szklarnię, a koszty zatrudnienia fachowca mogą być znaczne. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej kupić gotową, dobrą jakościowo szklarnię, która z powodzeniem będzie służyła przez długi okres czasu i da możliwość rozwijania pasji do ogrodnictwa.
Użytkowanie szklarni i radość z własnych upraw
Kiedy już mamy własną szklarnię można już rozpocząć sadzenie warzyw i kwiatów i cieszyć się chwilami spędzonymi na pracy. Dla wielu osób to początek pasji jaką jest ogrodnictwem.
Własna szklarnia wymaga również odpowiedniego systemu nawadniania, by rośliny posiadały odpowiednie podłoże do wzrostu i owocowania. Dlatego metoda podlewania powinna być dopasowana do konkretnych gatunków warzyw i kwiatów. Warto pamiętać, że podczas wysokich upałów uprawy w szklarni wymagają większej ilości wody niż te na otwartej przestrzeni.
Małą szklarnię można zasilać w wodę z zastosowaniem węża ogrodowego, co jest praktycznym i wygodnym rozwiązaniem. By usprawnić prace można zamontować pistolet, który daje możliwość różnego rodzaju strumieni wody - w zależności od rodzaju upraw. I tak np. rośliny odporne na moczenie liści powinno się nawadniać poprzez deszczownie lub np. odpowiednie zraszanie. A wszystko to po to, by cieszyć się smakiem własnych warzyw, pochodzących wprost z przydomowej grządki...
Opracowano przy współpracy z:
Sklep Arlen Team
www.sklep.arlenteam.pl
Al. Jerozolimskie 81 lok. 7.10
02-001 Warszawa
2020-01-23