Jaka mąka jest najzdrowsza dla naszego organizmu?
Z mąki może powstać wiele zdrowych produktów spożywczych. Dobierając odpowiedni rodzaj mąki, możemy uzupełnić naszą dietę w ważne składniki mineralne. Która mąka może zaoferować nam najwięcej?
Ciasta, chleb, makaron, a może tradycyjne polskie pierogi? Z mąki może powstać wiele smacznych dań, a dla wielu smakoszy stanowi ona ważny element codziennej diety. Jednak niektóre gatunki mąki działają na nas lepiej niż pozostałe. Na który rodzaj warto postawić podczas codziennych wypieków?
Rodzaje mąk
Odwiedzając supermarket możemy spotkać na półkach nawet kilkanaście rodzajów mąk, które różnią się w wielu aspektach. Dzieląc mąki na rodzaje możemy przyjąć wiele różnych kryteriów. Jednym z nich jest obecność glutenu. Dla wielu z nas gluten uniemożliwia wypiek domowego chleba czy sklejenie pierogów. Jednak są gatunki mąki bezglutenowej, która bez przeszkód może zastąpić tradycyjny składnik ciast czy bułek. Wśród mąk zawierających gluten zaliczają się:
- mąka pszenna,
- mąka semolina,
- mąka orkiszowa,
- mąka jęczmienna,
- mąka żytnia,
- mąka owsiana.
Z kolei jeśli dla naszego zdrowia lepsza jest dieta bezglutenowa, lepiej sięgnąć po te rodzaje:
- mąka z prosa,
- mąka ryżowa,
- mąka gryczana,
- mąka kukurydziana.
W ten sposób unikniemy problemów zdrowotnych związanych z nadmierną ilością spożywanego glutenu. Niemniej najpopularniejsze rodzaje mąki, jakich używa się na co dzień to jednak zdecydowanie mąka pszenna oraz mąka żytnia. Jednak na sklepowych półkach możemy znaleźć kilka typów tego rodzaju mąk. Jakie to typy i czym się różnią?
- typ 450 - tzw. mąka tortowa, przeznaczona do wypieków biszkoptów oraz ciast półkruchych,
- typ 500 - nazywana krupczatką, z której najczęściej robi się makarony, ciasta kruche oraz babki,
- typ 500 poznańska - jej skład delikatnie się różni od krupczatki, dzięki czemu częściej wykorzystuje się ją do pierogów, klusek czy cista na pizzę,
- typ 500 wrocławska - ta z kolei idealnie nadaje się na naleśniki oraz do wypieków drożdżowych,
- typ 550 - nazywana luksusową, ze względu na bogactwo składników mineralnych, idealna do potraw gotowanych czy zasmażki,
- typ 650 - tzw. bułkowa, oczywiście ze względu na częste wykorzystanie przy wypieku bułek oraz chałek,
- typ 750 - ten typ, podobnie jak mąka 850 najlepiej nadaje się do wypieku chleba oraz ciasta na pizzę,
- typ 1400 - nazywana mąką sitkową, do wypieku wysokiej jakości chleba,
- typ 1850 - graham, pełnoziarnista i bogata w błonnik oraz otręby,
- typ 2000 - razowa do pełnoziarnistego pieczywa,
- typ 3000 - tzw. mąka z pełnego przemiału, najbogatszy typ mąki.
Jakie są najzdrowsze mąki?
Do jednej z najzdrowszych rodzajów mąki zaliczana jest mąka orkiszowa. Wynika to z bogactwa błonnika oraz żelaza, czyli ważnych składników dla naszego organizmu. Jej wadą, jako mąki pszennej jest obecność glutenu, co nie wszystkim sprzyja. Dużą popularnością cieszy się też mąka owsiana, zwłaszcza że bardzo łatwo ją zrobić samemu. Wystarczy zmielić dokładnie płatki owsiane. Z mąk bezglutenowych warto wyróżnić mąkę gryczaną. Zawiera duże ilości błonnika, soli mineralnych oraz witaminy B. Najnowszym trendem wśród bardziej egzotycznych rodzajów jest mąka z amarantusa. Posiada duże ilości zdrowych kwasów tłuszczowych nienasyconych, a także magnezu, wapnia czy błonnika. Nie wszyscy jednak entuzjastycznie podchodzą do tego rodzaju mąki ze względu na smak, który znacząco różni się od chociażby mąki pszennej.
Zatem jeśli w twojej kuchni dominuje znana mąka pszenna, może warto nieco urozmaicić dietę i wprowadzić do codziennych posiłków inne rodzaje mąk.
undefined
2020-05-24