Jaka jest rola elewacji w nowo budowanym domu jednorodzinnym?
Indywidualny inwestor domu jednorodzinnego w Polsce nadal nie ma łatwo. Spadający na niego podczas poszczególnych etapów budowy natłok odpowiedzialności i wagi podejmowanych decyzji może mocno wpłynąć na samopoczucie. Inwestor przekona się jednak, że odpowiednie planowanie kolejnych etapów prac oraz dobór jakościowych materiałów budowlanych zapewni komfort mieszkańcom stawianego budynku na długie lata.
Ściany zewnętrzne nowego jednorodzinnego domu nie prezentują się atrakcyjnie, kiedy jeszcze są w stanie surowym. Raczej straszą przyszłych mieszkańców surowością, a całość postrzeganego budynku odległa jest przez brak elewacji od estetycznej, optymistycznej wizji rodzinnego, przyjaznego gniazdka. Wykończenie domu jednorodzinnego elewacją w taki sposób, żeby osiągnąć wymarzony efekt ciepła, stylu i przytulności wiąże się z wyborem przede wszystkim estetycznym, który ma znaczenie wizualne. Nie można jednak zapomnieć, że elewacja ma być również trwałą i skuteczną warstwą izolacyjną naszego domu.
Prace elewacyjne prowadzone na fasadzie domu zakończą prace wykończeniowe oraz będą też ostatnim punktem prac termoizolacyjnych. Elewacja okazuje się przecież jednym z elementów domu, którego funkcją jest ochrona budynku przed zbytnim wyziębieniem pomieszczeń w chłodne dni oraz przed ich nadmiernym nagrzaniem w trakcie gorących dni.
Termoizolacja może skutecznie zabezpieczać lub też nie robić tego. Przez nieocieplone ściany, podobnie jak przez niesolidnie izolowane przegrody obiektu budowlanego wydostaje się na zewnątrz nawet ponad 30 % energii cieplnej. Jednak prawidłowo przeprowadzona termoizolacja zapewnia trwały i skuteczny model praktycznego docieplenia naszego domu. Najważniejsza jest warstwa konstrukcyjna ściany warstwowej w domu jednorodzinnym. Powinna zostać wykonana z markowych, energooszczędnych produktów do wznoszenia ścian, połączonych odpowiednią zaprawą, uniemożliwiającą w przyszłości powstawanie mostków cieplnych w budynku.
Samo ocieplenie jest już zamknięta od zewnątrz warstwą izolacyjną elewacji. Często jest to wełna mineralna lub styropian. Właściwy wybór systemu ociepleń dla naszego domu, właściwej technologii termoizolacyjnej powinien być przemyślaną i skrupulatnie przeliczoną decyzją indywidualnego inwestora. Równie odpowiedzialnie, ze względu na jakość techniczną całego rozwiązania dokonać trzeba odpowiedniego wyboru elewacji.
Kryterium doboru technologii elewacyjnej powinna być zawsze jakość, a nie atrakcyjna cena produktu. Koszty wykończenia ścian to tylko ułamek kompleksowych kosztów poniesionych w ramach inwestycji. Za to osiągnięte nieznaczne oszczędności wpływające na dobór elewacji nie mają żadnych wymiernych rezultatów ekonomicznych w bliższej i dalszej przyszłości eksploatowania budynku.
Chcąc z kolei ochronić elewację przed wpływem rozmnażających się w wilgotnym środowisku mikroorganizmów, powinniśmy dla ścian zewnętrznych naszego domu dobrać szybkoschnący, suchy tynk. Tynk błyskawicznie pozbywający się wody, zanim grzyby, pleśń i algi rozwiną się na nim.
Taki jest innowacyjny hydrofilowy tynk AquaBalance produkowany przez Webera. Na powierzchni popularnie stosowanych tynków woda utrzymuje się długi czas, zalegając w zagłębieniach nierównej powierzchni. Daje to możliwość na rozrost najróżniejszych, szkodliwych dla budynku i zdrowia mieszkańców mikroorganizmów.
W tynku hydrofilowym AquaBalance nadmiar wody jest błyskawicznie wchłaniany przez sieć mikrokanalików, która rozsiana jest na jego powierzchni. Powstaje tak zdecydowanie większa przestrzeń, łatwiejsza do odparowania wilgoci i schnięcia. Powierzchnia tynku jest sucha, więc nie jest atrakcyjnym miejscem rozwoju mikroorganizmów.
Pośpiech podczas wyboru odpowiedniej dla domu elewacji jest złym sprzymierzeńcem inwestora indywidualnego. Decyzje dotyczące wyglądu i jakości elewacji, ale też odpowiednich terminów jej aplikacji należy podjąć na długo przed planowanym terminem zakończenia prac wykończeniowych i termoizolacyjnych.
2018-10-21