Jaka brytfanna najlepiej sprawdzi się w kuchni?
Smażenie, pieczenie, duszenie - to tylko kilka podstawowych sposobów na przygotowywanie potraw. Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie, czy na rynku istnieje jedno uniwersalne naczynie, które jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi kulinarnymi pomysłami. Okazuje się, że tak. Służy do tego brytfanna, która pomoże nam w przygotowaniu mięs, zapiekanek, a także ciast. Niemożliwe? A jednak! Z tego tekstu dowiesz się, który model wybrać, aby najlepiej spełniał swoje funkcje.
Brytfanna - co powinniśmy o niej wiedzieć?
Brytfanna to niezwykle praktyczne i funkcjonalne naczynie, które łączy w sobie funkcje charakterystyczne dla garnka oraz patelni. Możemy używać jej w piekarniku, a także na kuchence. Dlatego warto gotować z pomocą brytfanny nie tylko od święta. Nie da się ukryć, że wszelkiego rodzaju potrawy przygotowywane w tym naczyniu są wyjątkowo soczyste, dodatkowo nie tracą one niezbędnych witamin oraz wartości odżywczych. Przygotujemy w nim mięsa, warzywa i zapiekanki. Bez problemu upieczemy także ciasta, a nawet chleb. Na rynku znajdziemy różnorodne modele brytfann, które różnią się od siebie przede wszystkim materiałem wykonania i powłoką wewnętrzną.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Decydując się na zakup brytfanny, nie powinniśmy kierować się wyłącznie wyglądem naczynia. Koniecznie musimy wziąć pod uwagę także inne jego cechy, które w ogromnym stopniu decydują o trwałości oraz przeznaczeniu. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na:
- brytfanny z pokrywą - odpowiednie nakrycie zapobiega ulatnianiu się pary wodnej z wnętrza naczynia, która w tej sytuacji krąży wraz z rozgrzanym powietrzem w środku brytfanny, zapewniając tym samym soczystość oraz odpowiedni aromat. Dzięki temu z naszych potraw nie ulotnią się żadne witaminy, a dania zachowają swoje wartości odżywcze. Niektóre modele są wyposażone w specjalną pokrywę, która umożliwia podlewanie przygotowywanego jedzenia płynem, bez konieczności otwierania,
- brytfannę otwartą - czyli naczynie bez pokrywy. Te modele pozwalają na podlewanie dań podczas ich przygotowywania. Połączenie wysokiej temperatury z ulatniającą się parą wodną sprawia, że gotowe posiłki wyróżniają się nie tylko chrupiącą skórką, lecz także soczystym spodem.
Materiał wykonania
Tworzywo, z którego została wyprodukowana brytfanna, powinno równomiernie rozprowadzać ciepło i dobrze się nagrzewać. Nie bez znaczenia jest także dno naczynia, dzięki któremu możemy wstawić je do piekarnika lub ustawić na wybranej kuchence. Dostępne na rynku modele są wykonane m.in.: z aluminium, szkła żaroodpornego, żeliwa czy ceramiki.
Powłoka wewnętrzna
To właśnie rodzaj powłoki w ogromnym stopniu decyduje o tym, czy przygotowywane przez nas potrawy będą przywierać do naczynia, czy nie. Zależnie od rodzaju powłoki możemy używać mniej lub więcej tłuszczu podczas gotowania. Powłoka brytfanny może być w zależności od modelu emaliowana, teflonowa, tytanowa lub ceramiczna.
Ile kosztuje brytfanna?
Koszt zakupu tych naczyń do pieczenia waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Jak więc widać za niewielką kwotę możemy bez problemu przygotować pyszne dania dla całej rodziny. Brytfanny są dość głębokie, dlatego posiłek w niej jest w stanie przygotować zarówno jedna osoba, jak i kilkuosobowa rodzina.
Wybierając tego typu naczynie do naszej kuchni, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego pojemność oraz wymiary. Warto przeanalizować także czy jego rozmiary będą odpowiednie do potraw, które zazwyczaj przygotowujemy. Cena jest również ważna, jednak nie powinna być ona jedynym kryterium wyboru.
2020-03-13