Jak szkodzi cukier?

Cukier to jedna z najbardziej szkodliwych substancji, często określana nawet mianem trucizny. Jednocześnie uwielbiana przez wielu z nas. Niektórzy twierdzą, że jego rola w diecie jest demonizowana. Nie zauważają w swoich organizmach szkodliwego działania cukru. Zatem jak cukier szkodzi?

Wpływ cukru na organizm pozostaje często niezauważony. Nie szkodzi on bowiem od razu, ale działa bardzo powoli. Dlatego też określany jest, jako cichy zabójca naszego organizmu.


Jak szkodzi biały kryształ? Cukier w dużym stopniu odpowiada za nadwagę i otyłość. Wiele jednak szczupłych osób spożywa cukier dość często i w różnej postaci, nie zauważając jego negatywnych skutków dla zdrowia. Efekty pojawiają się natomiast po latach i nie sposób ich cofnąć.


Człowiek nie przyswaja węglowodanów w czystej postaci. Cukier natomiast jest pozbawiony jakichkolwiek substancji mineralnych i witamin. Aby przetworzyć sacharozę, organizm musi je pobrać z własnych tkanek. Podczas takiego metabolizmu powstają toksyny, jak chociażby kwas pirogronowy. Związek ten kumuluje się w układzie nerwowym i mózgu, osłabiając jego funkcjonowanie.


Ponadto cukry pięciowęglowe utrudniają procesy metaboliczne czerwonych i białych krwinek. Zakłócają transport tlenu, co skutkuje niedotlenieniem narządów. Niedobór tlenu przyczynia się zaś do obumierania komórek.


Cukier przyczynia się również do zakwaszenia organizmu. W rezultacie uruchamia się mechanizm mający przywrócić jego równowagę chemiczną. Proces ten wykorzystuje wiele minerałów, takich jak wapń, magnez, potas i sód. Dochodzi zatem do zmniejszenie ich poziomu w organizmie i osłabienia organów lub układu kostnego.


Nadwyżka cukru trafia do wątroby. Jest tam gromadzony w formie glikogenu. Gdy spiżarnia staje się pełna zostaje przekształcony w tłuszcze. Następnie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, przy okazji upośledzając pracę narządów. W ten sposób dochodzi do otyłości, nadciśnienia, zawałów i zaburzeń w funkcjonowaniu układów.


Nadmierna ilość cukru zakłóca też pracę trzustki. Wzrasta produkcja insuliny, a w rezultacie pojawia się insulinoodporność. Rośnie również poziom cholesterolu. W wyniku tego może dojść do pojawienia się cukrzycy lub chorób serca.
 

 

 

2014-12-06