Jak skutecznie leczyć alkoholika?

Alkoholizm to choroba. Warto sobie uświadomić, że cywilizacyjna, dotykająca osoby w każdym wieku, posiadające również wysoki status społeczny. Wymaga takiego samego leczenia, jak choroby serca czy inne przewlekłe schorzenia. Podstawą skutecznej walki z nałogiem jest diagnoza oraz podjęcie długofalowego działania.

Alkoholizm, podobnie jak narkomania, otyłość czy depresja jest chorobą cywilizacyjną i do tego podstępną. Dotyka nie tylko osobę, która regularnie nadużywa trunków, ale również najbliższe otoczenie – rodzinę, przyjaciół i znajomych. Należy sobie uświadomić, że problemy alkoholowe mogą dotknąć osoby w każdym wieku i dotykają niestety nie tylko osoby doświadczone życiowo, ale również młodzież (która jest szczególnie narażona ze względu na brak życiowego doświadczenia, styl życia, presję otoczenia lub zbyt silną chęć do lepszego życia). Alkoholizm nie zna płci, wieku, statusu społecznego czy materialnego. Choć dość stereotypowo wyobrażamy sobie osobę uzależnioną od alkoholu jako biedną i zaniedbaną, to ten wizerunek jest dość mocno nieprawdziwy. Problemy z alkoholem mogą mieć bowiem osoby dbające o swój wizerunek, a pijące samotnie, np. w domu. Na szczęście istnieją sprawdzone i skuteczne metody walki z nałogiem. Ogromnym doświadczeniem może się pochwalić najdłużej działający w Polsce ośrodek do walki z uzależnieniami – Detoks Fenix.


Leczenie uzależnienia – określenie problemu

Podstawą leczenia alkoholizmu jest uświadomienie sobie (lub osobie uzależnionej), że problem faktycznie istnieje i nadużywanie alkoholu niesie za sobą dość poważne konsekwencje: społeczne, materialne, finansowe, zdrowotne rodzinne. Bardzo często zdarza się, że osoba uzależniona nie rozumie (lub nie chce zrozumieć), że jest uzależniona. Najczęstszym sposobem „obrony” takiej osoby jest iluzoryczna świadomość, że nad piciem się panuje i w każdej chwili można przestać. Nie tylko nałogowi alkoholicy, ale również osoby, które niejako dopiero popadają w uzależnienie nie dopuszczają do siebie myśli, że alkohol po prostu je przerasta. Uświadomienie sobie skali problemu jest więc pierwszym krokiem do tego, aby z nałogu wyjść. Konieczne jest przyjęcie do wiadomości, że alkoholizm jest chorobą o charakterze psychosomatycznym, która wymaga długiego i co najważniejsze kompleksowego „odtruwania” organizmu, jak również psychiki.


Na czym tak naprawdę polega choroba alkoholowa?

Alkoholizm to nie tylko fizyczne, ale również psychiczne uzależnienie od napojów procentowych. Trzeba sobie uświadomić, że chęć do picia bardzo często może być tylko składową większego problemu. Bardzo często typowym objawom alkoholizmu towarzyszą bowiem inne obciążenia psychiczne, wśród których można wymienić: stres, stany lękowe, depresję, nerwicę, frustrację i niezadowolenie, ból, wyobcowanie czy nawet agresję. Wszystko to tworzy pewnego rodzaju mieszankę, która może mieć swoje poważne konsekwencje. Nałóg potrafi być na tyle silny, że mało kto jest w stanie poradzić sobie samemu poradzić z kolejnymi ciągami w piciu.


Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu?

Nadmierne oraz systematyczne picie to problem, który bardzo często narasta latami. Choć początkowo alkohol daje odprężenie i iluzorycznie pomaga rozwiązywać różne problemy, a także dobrze się bawić to po pewnym czasie uzależnia psychicznie i fizycznie. Bez niego nie można zacząć oraz skończyć spokojnie dnia, pójść do pracy, rozmawiać z ludźmi. Najczęstsze objawy uzależnienia to:

- mocna wewnętrzna chęć do picia,

- uczucie, że bez picia nie da się długo wytrzymać i załatwić różnych spraw,

- utrata kontroli nad piciem,

- mocne zwiększenie tolerancji na alkohol,

- brak możliwości upicia się mimo picia alkoholu,

- koncentrowanie swojego życia wokół alkoholu,

- podporządkowanie planu dnia alkoholowi,

- kłopoty z pamięcią, koncentracją, snem, relaksem, brakiem kontroli nad sobą (agresja),

- objawy związane z alkoholowym zespołem abstynencyjnym.

Metody leczenia alkoholizmu

Jeżeli codzienne, normalne funkcjonowanie wydaje nam się niemożliwe bez wina lub nawet piwa to powinniśmy zacząć szukać pomocy. Najskuteczniejszą metodą wyjścia z nałogu jest współpraca z dobrym ośrodkiem leczenia uzależnień, jak Detoks Fenix z Ożarowa Mazowieckiego. Leczenie alkoholizmu jest procesem złożonym, długotrwałym, wymagającym współpracy z różnymi specjalistami, ale w efekcie dającym dobre rezultaty. Leczenie poprzedzonej jest wywiadem medycznym, określeniem stopnia uzależnienia, wykonaniem badań, których celem jest wyeliminowanie chorób towarzyszących alkoholizmowi.

Pierwszym krokiem jest detoks alkoholowy. Pod okiem lekarza przeprowadzane jest odtrucie. Dzięki uzupełnieniu elektrolitów, witamin i minerałów, w trakcie pobytu w klinice można zminimalizować skutki odstawienia alkoholu. Warto sobie uświadomić, że zespół abstynencyjny może wywoływać bardzo nieprzyjemne i groźne dla zdrowia objawy. Dlatego tak ważna jest stała kontrola personelu.

Drugim etapem jest terapia alkoholowa. Alkoholizm jest również uzależnieniem psychicznym, dlatego pomoc terapeuty jest tu nieoceniona. Dobrze dobrana terapia pozwala pacjentowi zrozumieć, jak wielkie korzyści płyną z braku picia. Osoba chora uczy się doceniać życie na trzeźwo, poznaje metody radzenia sobie ze stresem oraz radzenia sobie w sytuacjach, gdy ktoś proponuje alkohol. Leczenie uzależnienia często wspomagane jest również środkami farmakologicznymi, których zadaniem jest drastyczne zmniejszenie symptomów pojawiających się po odstawieniu alkoholu, jak również regenerację organizmu.

 

 

2020-02-06