Jak przeciwdziałać kolce niemowlęcej?
Kolka niemowlęca jest częstą dolegliwością dotykającą niemowlęta w trakcie kilkunastu pierwszych tygodni życia. Dotyka niemal połowy niemowląt, przysparzając tym samym wielu trosk i zmartwień rodzicom. Jak dotąd lekarzom nie udało się znaleźć bezpośredniej przyczyny odpowiadającej za powstawanie kolki. Czynników, które powodują nieprzyjemną dolegliwość maluszków może być wiele, zaś za prawdopodobną przyczynę lekarze uznają gromadzenie się gazów w jelitach, co powoduje bolesne wzdęcia i bóle brzucha dziecka.
Głównym objawem kolki jest niedający się ukoić płacz lub krzyk dziecka, któremu towarzyszy podkurczenie nóżek i wzdęty brzuszek. Objawów kolki niemowlęcej nie należy mylić z objawami innych dolegliwości lub chorób. Nie każdy płacz dziecka sygnalizuje objawy kolki. Kolka niemowlęca występuje najczęściej kilka razy w ciągu tygodnia i dokucza dziecku o tej samej porze dnia.
Dziecko płacze także, gdy wszystkie inne jego potrzeby są zaspokojone. Kolka nie jest chorobą a dolegliwością, należy więc skupić na możliwym łagodzeniu nieprzyjemnych jej objawów. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z objawami kolki. Jednak nie każda metoda będzie skuteczna.
Z racji, tego że specjaliści medyczni nie są w stanie określić dokładnych przyczyn powstawania kolki niemowlęcej należy zdawać sobie sprawę z tego, że to co działa skutecznie w przypadku dolegliwości u jednego dziecka, wcale nie musi być skuteczne w przypadku innego. Prawdopodobnie za powstawanie kolki odpowiedzialne jest gromadzenie się gazów w jelitach lub stres wywołany nadmierną ilością bodźców w ciągu dnia (kto nie cierpi na bóle brzucha w stresujących sytuacjach?)
Do najpopularniejszych metod łagodzenia objawów kolki można zaliczyć stosowanie herbatki z kopru włoskiego, która skuteczna jest w łagodzeniu objawów wzdęć i ma działanie wiatropędne. W ataku kolki niemowlęcej pomocne jest także ogrzewanie i masowanie brzuszka. Masaż wykonywany okrężnymi ruchami pobudza jelita do pracy i wspomaga wydzielanie gazów.
Ogrzewanie brzucha niemowlęcia ciepłym ręcznikiem, bądź termoforem działa rozkurczowo, łagodzi napięcie i uśmierza ból. W niektórych sytuacjach pomocne może być skorzystanie z dostępnych w aptece gotowych preparatów antykolkowych. Wybór odpowiedniego specyfiku warto wcześniej skonsultować z pediatrą.
Kolka niemowlęcia jest bardzo stresującym doświadczeniem dla rodziców. Niestety większość dzieci przechodzi przez nią w trakcie pierwszych 100 dni życia. Metody radzenia sobie z kolką mają złagodzić przede wszystkim ból dziecka i skrócić czas płaczu.
2017-01-04