Jak przebiega badanie nietolerancji pokarmowej?
Nietolerancja pokarmowa to problem, który w dobie przetworzonej żywności dotyczy coraz większej liczby osób. Wielu z nas doświadczyło sytuacji, gdy z niewiadomych przyczyn doskwierał nam ból brzucha i głowy, dolegliwości skórne czy przewlekły katar.
Zaskakująco często głównym winowajcą okazuje się nietolerancja na pewne produkty. Kluczem do sukcesu jest wykrycie, które pokarmy powodują objawy chorobowe i dyskomfort. I tu niezwykle pomocne okazują się testy, które w szybki i dokładny sposób pozwalają określić, co jest przyczyną naszych kłopotów. Ich działanie polega na wykryciu we krwi przeciwciał klasy G dla wybranych produktów. Uzyskanie tej wiedzy i zastosowanie odpowiedniej diety potrafi diametralnie zmienić życie i podnieść jego jakość.
Dlaczego przeprowadza się badanie nietolerancji pokarmowej?
Badanie na nietolerancję jest zalecane, gdy przykre objawy ze strony układu pokarmowego (i innych układów) nie znajdują konkretnego medycznego wyjaśnienia. My zaś czujemy się źle, dokuczają nam wzdęcia, biegunki i bóle brzucha, cierpimy na deficyt energii i obniżoną odporność. Tego typu symptomy mogą świadczyć o tym, że nasz organizm nie toleruje pewnych produktów, co powoduje nieprawidłową reakcję immunologiczną. Dlatego każdy lekarz, słysząc o wymienionych dolegliwościach, które trwają dłużej niż rok i nie prowadzą do konkretnej diagnozy, powinien zasugerować zrobienie testów na nietolerancję pokarmową.
Badanie dobrze jest wykonać w wysokiej klasy ośrodku diagnostycznym, który oprócz wykrycia produktów powodujących niepożądane objawy zapewni również profesjonalną konsultację dietetyczną. Ofertę godną polecenia znajdziemy na stronie https://verde.edu.pl/usluga/testy-nietolerancji-pokarmowej. Centrum Medyczne VERDE stosuje nowoczesne narzędzia o wysokiej wartości diagnostycznej, a także umożliwia skorzystanie z porady wykwalifikowanego dietetyka oraz stworzenie indywidualnego planu żywieniowego.
Przebieg badania nietolerancji pokarmowej
Badanie rozpoczyna się od wywiadu, w którym pacjent mówi o swoich preferencjach żywieniowych i objawach chorobowych, a także ewentualnych podejrzeniach. To wówczas może paść ostateczna decyzja co do rodzaju testu. Podstawowy panel pokarmowy obejmuje kilkadziesiąt najpopularniejszych alergenów, natomiast panele rozszerzone - nawet kilka razy więcej. Wywiad przeprowadzony przez badaniem pozwala na skuteczny wybór odpowiedniego testu. Krew potrzebna do wykonania analizy jest pobierana z palca, trwa to dosłownie chwilę.
Jak przygotować się do badania nietolerancji pokarmowej?
Jeśli chcemy poddać się badaniu wykrywającemu nietolerancję pokarmową, nie musimy być na czczo. Krew może też być pobrana o dowolnej porze dnia. Bardzo istotne jest jedynie to, by nasz organizm był odpowiednio nawodniony. Nie jest konieczne odstawienie leków, które aktualnie przyjmujemy. Czas oczekiwania na wynik to w przypadku panelu podstawowego zaledwie 40 minut, natomiast w panelach rozszerzonych - około 10 dni.
2019-12-21