Jak pozbyć się próchnicy i zapobiec jej w przyszłości
Próchnica zębów to jedna z najczęściej występujących chorób na świecie, która towarzyszy ludzkości w zasadzie od zarania dziejów. Obecnie zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych i chociaż występuje na całym świecie najczęściej borykają się z nią mieszkańcy krajów, w których w dużych ilościach spożywany jest rafinowany cukier. Dowiedz się jak pozbyć się próchnicy i o czym pamiętać, aby uniknąć jej w przyszłości.
Próchnica - etiologia i objawy
Próchnica zębów to zakaźna choroba przewlekła, która może dotyczyć nawet dziewięćdziesięciu procent Polaków. Jej przyczyną jest stopniowe zmiękczanie się szkliwa zębów w wyniku działania bakterii i kwasów. W tym procesie pojawia się demineralizacja i następujące w jej wyniku uszkadzanie się tkanek zęba. Próchnica atakuje najpierw szkliwo, a następnie zębinę i miazgę. Pierwsze objawy występują w formie jasnych plamek na zębach, które z czasem ciemnieją. Jeżeli już na początku nie zostanie podjęte leczenie, w zębach mogą pojawić się ubytki, a to z kolei prowadzi do zapalenia miazgi a w finale nawet do zapalenia okostnej.
Profilaktyka próchnicy
W zapobieganiu próchnicy największą rolę odgrywa jej profilaktyka, która na dobrą sprawę powinna zacząć się już w życiu płodowym. Mineralizacja zębów mlecznych rozpoczyna się już w czwartym miesiącu ciąży, a stałych w drugiej połowie życia płodowego. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że na stan uzębienia dziecka mają wpływ błędy żywieniowe matki. Szczególnie niedobory wapnia i fosforu w jej diecie mogą sprawić, że w przyszłości dziecko będzie bardziej podatne na choroby uzębienia, w tym próchnicę.
Największym wrogiem próchnicy zębów jest odpowiednia higiena jamy ustnej, która powinna rozpocząć się już w niemowlęctwie. Wyrobienie prawidłowych nawyków może w przyszłości zapobiec rozwojowi próchnicy. Mycie zębów powinno odbywać się dwa razy dziennie, a najlepiej zadbać o to po każdym posiłku. Istotne jest także stosowanie nici dentystycznych, które pomogą nam pozbyć się resztek jedzenia oraz miękkich złogów nazębnych z przestrzeni międzyzębowej.
Istotne jest także przestrzeganie pewnych warunków dietetycznych. Ważne, aby unikać słodyczy, które długo pozostają w jamie ustnej, na przykład toffi lub landrynek. Dobrze także pamiętać, aby po zjedzeniu słodkich deserów, wypiciu napoju gazowanego, a także po spożyciu prostych węglowodanów koniecznie umyć zęby. Unikajmy także spożywania jedzenia już po wieczornym szczotkowaniu.
Jak radzić sobie z próchnicą?
Jeżeli nasze zęby zostały już zaatakowane przez próchnicę, nie warto tracić czasu. Szybka wizyta w gabinecie stomatologa pozwoli nam opanować sytuację i wyleczyć chore zęby. Najbardziej istotną kwestią jest brak zwłoki, ponieważ im bardziej zaawansowana próchnica, tym trudniej jest skutecznie z nią walczyć. Z zaawansowanym stopniu zniszczenia zębów może być potrzebne leczenie kanałowe, a nawet ekstrakcja. Im wcześniej więc weźmiemy się za leczenie zębów, tym większą mamy pewność, że nie dojdzie w naszej jamie ustnej do poważnych zaniedbań.
Po więcej informacji wejdź na https://premium-clinic.pl/
2020-01-13