Jak można rozpoznać łuszczycę dłoni? Jak się ją leczy?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry. Jej szczególnie przykrą odmianą jest łuszczyca rąk, która obejmuje przede wszystkim dłonie. U niektórych pacjentów zmiany pojawiają się również w obrębie kolan i stóp. Łuszczyca dłoni stanowi bardzo poważny problem, także (a może nawet przede wszystkim) natury estetycznej. Łuszczyca dłoni jest chorobą, która występuje stosunkowo rzadko. Najczęściej atakuje kobiety po 50. roku życia, bardzo rzadko pojawia się u dzieci. Jak inne odmiany łuszczycy – nie jest chorobą zakaźną. Łuszczycą nie można się zarazić!

Łuszczyca rąk: jak wygląda?

 

Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym objawem łuszczycy rąk są zmiany, które przypominają zrogowaciałą skórą. Są one bardzo podobne do łusek. U niewielkiej liczby osób chorych na łuszczycę rąk zmiany na dłoniach mają postać krostek. Jest to tak zwana łuszczyca krostkowa. Zmiany łuszczycowe zajmują sporą powierzchnię dłoni, bardzo je oszpecają. Do tego bardzo mocno utrudniają one codzienne funkcjonowanie.

 

W wielu przypadkach jakakolwiek aktywność jest niemożliwa. Jest to dodatkowym zagrożeniem, gdyż otyłość bardzo często nasila objawy łuszczycy nie tylko dłoni. Zdarza się, że wykwity atakują również opuszki palców. Efektem wykwitów na opuszkach palców czasem jest tak zwana samoamputacja – następuje skrócenie palców. Taki przebieg charakterystyczny jest tylko dla jednej odmiany łuszczycy – łuszczycy krostkowej dłoni.

 

Jak leczy się łuszczycę rąk?

 

Mimo że łuszczyca dłoni zajmuje niewielką powierzchnię, to jednak w leczeniu bardzo często stosowane są znacznie silniej działające leki niż w przypadku łuszczycy występującej w innych partiach ciała. Bardzo dobre efekty w leczeniu łuszczycy rąk przynosi smarowanie zmian maściami zawierającymi acetylosalicylowy. W leczeniu wszystkich postaci łuszczycy od lat stosowane są maści i inne preparaty zawierające dziegieć. Są to jedne z najbardziej skutecznych leków o działaniu miejscowym. Bardzo często pacjentom cierpiącym na tę postać łuszczycy zalecane są również maści zawierające kalcypotriol.

 

Maści te nie mogą mieć najmniejszego kontaktu z wrażliwą skórą twarzy, należy przy ich stosowaniu zachować więc szczególną ostrożność. Zdarza się, że maści i kremy do stosowania miejscowego nie są skuteczne. Wówczas dodatkowo chorzy muszą przyjmować retinoidy – to preparaty, które są pochodną witaminy A. Czasem zalecana jest także cyklosporyna, której zadaniem jest wyciszenie pracy zbyt aktywnego układu odpornościowego – warto wiedzieć o tym, że łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną. Dodatkowo pacjenci mogą zostać skierowania na zabiegi fototerapeutyczne.

 

Terapia światłem daje bardzo dobre efekty. Może się zdarzyć, że te wszystkie metody leczenia łuszczycy rąk zawiodą. W takiej sytuacji możliwe jest zastosowanie leków biologicznych. W przypadku łuszczycy dłoni ważne jest nie tylko stosowanie maści i leków zaleconych przez dermatologa, ale także właściwa pielęgnacja. Do mycia należy używać tylko delikatnych (na przykład dla dzieci) mydeł oraz stosować natłuszczające kremy i balsamy.

 

Źródło: https://www.febumed.com.pl/Luszczyca-rak-widoczna-wstydliwa-choroba-blog-pol-1507542051.html

 

 

2018-12-28