Jak chronić się przed astmą w ciąży?

W astmie - jak w każdej innej chorobie - kluczowa jest prewencja i profilaktyka, która okazuje się być skuteczna także w ciąży. Uniknięcie objawów astmy jest trudne, ale możliwe. Sprawdź, jak skutecznie jej zapobiegać zamiast leczyć skutki astmy!

Jeśli masz astmę, warto żebyś jeszcze przed zajściem w ciążę skontaktowała się z pulmonologiem i wspólnie z nim opracowała strategię leczenia. Nie ma bowiem jak dotąd listy leków określonych jako dostosowane specjalnie dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Nowoczesne lekarstwa są w większości bezpieczne. Warto zapamiętać, że lekarze uznają, iż właściwie dostosowane leczenie farmaceutyczne jest dla płodu bezpieczniejsze niż nawet jednorazowy atak astmy w ciąży.


Pulmonolog powinien zalecić ci badanie zwane spirometrią. Pozwala ono zmierzyć objętość wdychanego i wydychanego przez Twoje płuca powietrza, a więc stwierdzić lub wykluczyć zaburzenia w funkcjonowaniu układu oddechowego. Spirometria to badanie bezpieczne, które wykonywać możesz w ciąży, w celu określenia skuteczności i postępów w leczeniu.


Czego unikać ze względu na astmę?


Uważaj na alergeny! Alergia w ciąży może pojawić się nawet u kobiet wcześniej na nią nie cierpiących. Ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży, alergia może uaktywnić się wówczas po raz pierwszy. Unikaj produktów na które jesteś uczulona a także tych potencjalnie alergizujących. W związku z zagrożeniem alergenami uważać powinnaś przede wszystkim na pyłki, pleśnie, roztocza i sierść zwierząt. To one bowiem najczęściej są przyczyną ujawnienia się astmy.


Ogranicz wysiłek fizyczny! Szczególnie w ciąży nie powinnaś się przemęczać czy wykonywać forsownych ćwiczeń fizycznych. Pamiętaj też, że jeśli twoja ciąża nie jest zagrożona  to umiarkowany wysiłek (np. joga dla mam) jest wręcz wskazany, gdyż zwiększa objętość płuc, a więc zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia astmy.


Zredukuj poziom stresu! On bowiem również ma znaczny wpływ na pojawienie się astmy, a także na twoje ogólne samopoczucie i zdrowie.


Nie pal! Najniebezpieczniejsze okazują się w przypadku astmy i ciąży papierosy i dym tytoniowy, stąd niezmiernie istotne jest ich unikanie.


Dbaj o zdrowie! W ciąży szczególnie groźne mogą być dla ciebie przeziębienia i związane z nimi zapalenia górnych dróg oddechowych. Infekcje powodować mogą tak zwaną astmę niealergiczną, która ujawnia się głównie u dorosłych.


Stosując się do tych porad, znacznie ograniczysz prawdopodobieństwo wystąpienia astmy w ciąży, jednak nie zniwelujesz go całkowicie. A więc dbaj o siebie w tym szczególnym czasie i gdy tylko zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy astmy – nie zwlekaj i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem!

 

 

2017-09-10