Ile czasu powinno się spać?
Dynamiczne czasy oraz obowiązujący styl życia powodują, że odrzucamy ważną dla organizmu, fizjologiczną czynność snu. Spać powinniśmy tyle, ile trzeba. Długość snu jest przedmiotem licznych dyskusji. Dokładny czas niezbędnego snu człowieka przeanalizowali ostatnio naukowcy z Finlandii.
Sen jest dla organizmu człowieka równie ważny, jak powietrze, którym oddycha. Brak niewielkiej ilości potrzebnego nam snu bardzo szybko pozbawia nas sił, energii i chęci do życia.
Skracając czas snu możemy doprowadzić do niebezpiecznej dla naszego organizmu sytuacji, która jest zaburzeniem snu o nazwie deprywacja snu. O deprywacji snu możemy mówić wówczas, kiedy nie śpimy z powodów zawodowych, rodzinnych, czy też rozrywkowych. Nie mylmy deprywacji snu z bezsennością, kiedy to nasz organizm nie ma zamiaru spać, pomimo tego, ze jest to czas na to wskazany.
Pozostając bez snu lub długotrwale skracając sen w ciągu doby możemy doprowadzić do trwałych i przykrych zmian psychicznych i fizjologicznych organizmu. Niedobory snu prowadzą do uszkodzenia prawidłowych reakcji fizjologicznych oraz psychologicznych.
Człowiek pozbawiony snu czuje się rozdrażniony, nerwowy. Odczuwa spadek sił witalnych lub nadmierne pobudzenie. Brak snu jest też przyczyną licznych schorzeń somatycznych. Bywa przyczyną nadwagi, cukrzycy oraz chorób nowotworowych.
Jednak ile czasu powinniśmy spać? Oczywiście, zapotrzebowanie na sen zmienia się z wiekiem i jest uzależniony od licznych czynników zewnętrznych. Zapotrzebowanie na sen jest cechą indywidualną.
Journal Sleep będący pismem Towarzystwa Badań nad Snem USA oraz Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu opublikował badania naukowców z Finlandii. Specjaliści od badania snu postanowili szczegółowo określili wskazaną każdemu z nas długość snu.
W tym celu obserwowali przez kilka lat zachowania i funkcjonowanie społeczne oraz zawodowe 3760 kobiet oraz mężczyzn. Analiza przede wszystkim skupiona była na śnie i towarzyszącym my zachowaniom, takim jak zasypianie. Obserwowane były też i poddane analizie wszelkie objawy różnorodnych zaburzeń snu u osób badanych.
Uwzględniając różnice w warunkach życia naukowcy uznali, że optymalna dla mężczyzn dawka snu wynosi 7,8 godziny snu dziennie. Sen potrzebny kobietom różnił się tylko nieznacznie i jest to zapotrzebowanie organizmu na 7,6 godziny dziennie.
Co ciekawe, naukowcy przeanalizowali również statystyki ubezpieczeń społecznych w Finlandii. Orzekli, że zbyt krótki sen jest przyczyną różnych dolegliwości wpływających na jakość pracy, a nawet obecność w niej. Według nich, gdyby higiena snu została zachowana w pełni przez wszystkich pracujących, to koszty generowane ze zwolnień lekarskich zmniejszyłyby się w Finlandii o 28 procent.
Wysypiajmy się regularnie w trosce o zdrowie. Rytmiką dobową charakteryzują się niemal wszystkie procesy fizjologiczne człowieka, więc regularny sen jest niezbędnym elementem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Zaburzenia rytmów dobowych wiążą się z pogorszeniem nastroju oraz depresją.
2015-06-03