Herbata zielona Gyokuro, czyli jadeitowa rosa

Arystokratka wśród herbat. Parzona jest na specjalne okazje, co poza wyrafinowanym smakiem podkreśla jej ekskluzywny charakter. Ale znaczenie mają również zdrowotne właściwości tego napoju. Poznaj herbacianą królową dobrego stanu!

Japońska, rodzinna Yamamotoyama od 1690 specjalizowała się w produkcji zielonej herbaty, cierpliwie doskonaląc jej szczepy, sposoby uprawy i magazynowania suszu. Szósty właściciel Yamamotoyama, czyli Yamamoto Kahei zastosował wobec określonych krzewów zielonej herbaty zacienienie. Chociaż taka technika uprawy herbaty była już znana wcześniej w Japonii, to jednak metoda Yamamoto Kahei polegała aż na trzytygodniowym ukryciu roślin przed promieniami słońca. Tak powstała gyokuro (玉 露), czyli szlachetne krople rosy lub jadeitowa rosa. Przez wielu znawców tematu od lat uważana jest za najlepszą i najbardziej wykwintną herbatę na świecie.

 

Nad całymi polami herbaty gyokuro wznosi się szczelny bambusowy dach i dzięki temu aż do zbiorów rośliny pozostają w cieniu. Prowadzi to do wzbogacenia koloru i nawilgocenia liści herbaty, jak też do większego nagromadzenia w nich aminokwasów, czyli związków chemicznych znajdujących się w białku i stanowiących budulec organizmu człowieka. Aminokwasy to także źródło potrzebnej nam energii. Gyokuro szczególnie wyróżnia duża zawartość chlorofilu. Jest też bogatszym od innych herbat źródłem L-teaniny, niebiałkowego aminokwasu, który ułatwia i wydłuża koncentrację oraz inne procesy naszego mózgu. Znajdziemy też w gyokuro solidną dawkę antyoksydantów. Zacienienie nie niszczy garbników w liściach herbaty.

Gyokuro ma zbawienny wpływ na zdrowie człowieka, działa bakteriobójczo, jest doskonała dla układu nerwowego, a nawet odkryto, że jej picie zwiększa poziom serotoniny i dopaminy. Jest idealna dla cery, uspokaja, relaksuje, a jednocześnie przywraca energię.

 

Herbata gyokuro rośnie w Japonii na wysokogórskich terenach, zbierana jest w okresie wiosennym. Wyselekcjonowane podczas zbiorów liście poddaje się odpowiedniej obróbce, tak jak i inne zielone herbaty. Jednak gyokuro rozpoznamy po wyjątkowym, orientalnym aromacie. Niezwykle intensywne umami, któremu towarzyszy słodycz, smak trawiasty, smak warzywny, jak też wyraźny smak kwiatowy. Niemal zupełnie jest za to pozbawiona charakterystycznej dla innych zielonych herbat goryczy. Napar osiąga przyjemny, zielony kolor.

 

Wysuszone liście zwijają się i przybierają postać lśniących, ciemnozielonych igiełek. Gyokuro za sprawą swojego unikalnego smaku i właściwości traktowana jest w japońskiej kulturze jako herbata ekskluzywna, jej napar jest najszlachetniejszy pośród zielonych herbat i spożywa się go w odpowiedni sposób podczas specjalnych okazji.

Uprawa zielonej herbaty rozpoczęła się w Japonii w 9 w.n.e. Pierwsze herbaciane rośliny sprowadzono z Chin, gdzie typowo japońska gyokuro spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i uprawiana jest już obecnie także w Chinach.

 

 

2019-05-04