Domy porodowe coraz popularniejsze
Po zakończeniu II wojny światowej poród podlegał kompletnej medykalizacji. Różnorodne badania, sale porodowe w szpitalach i profesjonalna opieka wielu doświadczonych specjalistów. Tymczasem w ciągu ostatnich 30 lat rośnie popularność porodów domowych, bez szpitalnego zaplecza. Skąd taka zmiana?
Od 7 kwietnia 2011 r. obowiązuje w Polsce rozporządzenie Ministra Zdrowia o tzw. standardzie okołoporodowym. Z rozporządzenia dowiadujemy się, że kobieta ma prawo wyboru miejsca do porodu. Jak wygląda w praktyce wykorzystanie płynących z tego tytułu możliwości?
Popularyzują się porody domowe. Korzystają z nich ciężarne kobiety z grupy niskiego ryzyka. Zawsze jednak pozostaje pewna obawa, że w nagłym wypadku nie będzie w pobliżu niezbędnego specjalisty. Tymczasem na szpitalnej porodówce kobietę ogarnia stres, który wpływa na przebieg ciąży i pierwsze chwile życia noworodka.
Poród to ogromne przeżycie dla kobiety. Na ogół angażuje całą dostępną jej skalę uczuć i emocji. Poród domowy to przede wszystkim zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Mama rodząca dziecko w domu wydaje się mieć większy wpływ na przebieg porodu i naprawdę może łatwiej decydować o wielu rzeczach związanych z narodzinami dziecka. Domowa atmosfera zdecydowanie ułatwia znosić ból porodowy i pozwala cieszyć się pierwszymi momentami życia potomka.
Idealne rozwiązanie dla takich przyszłych mam, to dom znajdujący się nieopodal szpitala. Takie miejsca się pojawiły. Domy Narodzin to w Polsce zupełnie nowa propozycja położnych dla przyszłych matek. Jeśli chciałyby urodzić dziecko w intymnych, niemal domowych pieleszach.
Domy porodowe nie są niczym rewolucyjnym i nie burzą obowiązujących zasad ginekologii oraz położnictwa. Porody szpitalne spopularyzowały się w Europie dopiero po II wojnie światowej. Obecnie następuje jednak odwrót wielu europejskich specjalistów medycznych od uznania porodu szpitalnego za jedynie słuszną opcją
Od kilku lat funkcjonuje Dom Narodzin nieopodal szpitala św. Zofii w Warszawie. Kobiety rodzą w nim bez ingerencji medycznej i czują się komfortowo i bezpiecznie. Jednocześnie tuż obok znajduje się całe zaplecze szpitalne, które jest do dyspozycji na wszelki wypadek. Inny warszawski Dom Narodzin mieści się przy szpitalu na Madalińskiego.
Przyszpitalny Dom Narodzin funkcjonuje także przy Szpitalu Specjalistycznym św. Zofii na ulicy Żelaznej w Warszawie oraz w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie przy ulicy Złotej Jesieni. Przykładów jest jednak znacznie więcej w całej Polsce.
Czy poród w domu porodowym różni się od porodu szpitalnego? Różnice są zdecydowane. Poród w Domu Narodzin samodzielnie prowadzi dyplomowana położna. Podczas porodu na ogół stosowane są wyłącznie naturalne metody łagodzenia bólu porodowego. Ponadto, poród nie jest przyspieszany przez przebicie pęcherza płodowego lub podanie kroplówki z oksytocyną, również nie stosuje się wenflonu.
Przyszła mama po konsultacji z położną wybiera dowolną pozycję do rodzenia. Badanie KTG w domu porodowym przeprowadzane jest tylko wtedy, jeśli położna widzi konieczność jego zastosowania. Pomiar tętna noworodka dokonywany jest tam za pomocą przenośnego detektora.
2015-08-11