Dlaczego śniadanie jest takie ważne?
Zjedz śniadanie! Jak mówi chińskie przysłowie: Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. Dlaczego poranny posiłek jest tak istotny dla naszego zdrowia i samopoczucia?
Jedno z podstawowych zdrowotnych zaleceń mówi nam, że dzień powinniśmy zacząć od obfitego, zbilansowanego śniadania i zakończyć go zdecydowanie mniejszą kolacją. Z różnych badań i sondaży przeprowadzonych w ostatnich latach wynika tymczasem, że od 10 do 20% Polaków nie spożywa śniadań. Śniadanie jest nam potrzebne dla zachowania dobrego zdrowia, a jego brak niesie ze sobą przykre konsekwencje dla naszego ciała i zmysłów.
Po przebudzeniu organizm jest gotów do wykorzystywania i magazynowania składników odżywczych, które dostarczamy mu wraz ze spożywanym rano śniadaniem. Po nocnej przerwie bardzo ważne jest dostarczenie nowej dawki życiodajnej energii. Jedzenie śniadania jest więc naturalną i pożyteczną czynnością.
Co się stanie jeśli nie zjemy porannego posiłku? Wydawać by się mogło, że odpuszczenie sobie jednego posiłku nie sprawi dużej różnicy. Jednak brak spożytego śniadania to dla organizmu to wyraźne ostrzeżenie, które skutkuje uruchomieniem procesów przygotowawczych do przetrwania stanu głodowego. Tłuszcze są magazynowane, czyli odkładane w organizmie, a energia wykorzystywana bardzo oszczędnie.
Brak śniadania szybko odbija się na naszym funkcjonowaniu. Pojawiają się oznaki zmęczenia i ospałości. Następują zaburzenia termoregulacji ciała oraz zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Obniża się stężenie glukozy we krwi, a to skutkuje wzmożoną aktywnością ośrodka głodu.
Brak śniadania może powodować występowanie zaburzeń metabolicznych. Niekorzystne procesy metaboliczne są zauważalne poprzez nieodpowiednie stężenia glukozy i insuliny oraz profilu lipidowego krwi. Są to czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na choroby serce i całego układu krążenia, jak też cukrzycy oraz zespołu metabolicznego.
Dietetycy są więc jednogłośni. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu doby. Jedzenie porannego posiłku pozytywnie wpływa na naszą wydajność fizyczną i umysłową przez cały dzień.
To dostarczona organizmowi wraz ze śniadaniem energia oraz składniki odżywcze decydują o naszej wydolności fizycznej i samopoczuciu w pierwszej części dnia. Jak się okazuje, spożyte śniadania poprawia nam pamięć krótkoterminową oraz ułatwia identyfikację bodźców wzrokowych.
Badania dowodzą również, że regularne spożywanie zbilansowanego śniadania ułatwia nam utrzymać odpowiednią masę ciała, a więc zapobiega zarówno otyłości, jak i nadmiernym spadkom wagi.
Zdrowe śniadanie powinno zostać oparte o zbilansowaną dietę, w której nie brakuje niezbędnych organizmowi składników odżywczych, minerałów i witamin.
2015-10-06