Dlaczego ludzie kaszlą?
Chłodniejsze noce, krótsze dni. Niebawem możemy spodziewać się najróżniejszych chorób, infekcji i generalnego osłabienia organizmu. Ludzie będą też częściej kaszleć. Czy kaszel jest groźny? Dlaczego kaszlemy?
Kaszel to popularny objaw chorób układu oddechowego, które charakteryzuje nadmierna ilość zgromadzonej wydzieliny w drogach oddechowych.. Może też być efektem przedostania się do dróg oddechowych różnorakich obcych ciał. Powstaje podczas gwałtownego wydalenia powietrze z dróg oddechowych. Co najważniejsze, kaszel jest sojusznikiem człowieka w zwalczaniu przeziębienia.
Kaszel może się pojawić poprzez podrażnienie błony śluzowej dróg oddechowych zwiększoną ilością gazów drażniących, wydzielin, pyłów, czy kurzu. Za kaszel może być też odpowiedzialny mózg. Kaszel jest wtedy odruchową reakcją drażnienia kory mózgu, niekoniecznie dotyczącą chorób układu oddechowego.
Przewlekły kaszel jest skutkiem astmy, nałogowego palenia tytoniu lub moze wiązać się z przyjmowaniem niektórych leków. Czasami kaszel nie ma żadnego somatycznego uzasadnienia. Regularnie dręczący kogoś kaszel bywa skutkiem tiku nerwowego, a czasami kompletnie nieświadomą manifestacją znudzenia.
Chociaż kaszel może dotyczyć ludzi w każdym wieku, to starsze osoby mogą mieć zdecydowanie osłabione odruchy kaszlowe. Wiąże się to ze zmniejszoną wrażliwością błony śluzowej dróg oddechowych.
Kaszel może być symptomem choroby, a my nie powinniśmy tego lekceważyć. Kaszel męczący nas dłuższy czas niż trzy tygodnie powinniśmy bezwzględnie skonsultować z lekarzem rodzinnym.
Nie musimy rozróżniać wszelkich możliwych typów kaszlu, ale powinien to za nas zrobić specjalista. Kaszel może być ostry i może być przewlekły. Suchy lub wilgotny. Ponadto charakterystyka kaszlu dotyczy pory dnia, w której występuje oraz tego, czy jest połączony z wykrztuszaniem zawartości dróg oddechowych. Kaszel może różnić się nawet mając taką samą przyczynę. Różne rodzaje kaszlu pojawiają się u nałogowych palaczy tytoniu oraz u alergików.
Kaszel na ogół nie powoduje groźnych powikłań. Jednak czasami może powodować omdlenie, odmę opłucnową, a nawet złamania żeber, czy uszkodzenie mięśni i nerwów międzyżebrowych.
Czasami kaszel należy powstrzymywać po operacjach neurochirurgicznych i okulistycznych. Kaszel jest powiązany z pobudzeniem i wzrostem ciśnienia klatki piersiowej, a to może wywołać wzrost ciśnienia wewnątrz czaszki i gałki ocznej.
Coraz częściej kaszel lekceważony jest przez alergików. Alergiczny kaszel jest obronną reakcją organizmu na substancję alergenną, która przedostała się do układu oddechowego podczas oddychania. Kaszel w przypadku alergii jest pożądanym odruchem, bo świadczy o prawidłowej pracy układu odpornościowego. Niestety, męczący długotrwały alergiczny kaszel staje się coraz bardziej dokuczliwy i należy go leczyć.
2015-09-03