Dieta zamiast fryzjera, czyli jak odżywić zmęczone włosy
Długie, lśniące, ale przede wszystkim zdrowe włosy to wizytówka każdej kobiety. Żadne, nawet najlepsze ubranie nie doda nam wdzięku, jeśli odpowiednio nie zadbamy o fryzurę. Niestety, wśród ery prostownic, lokówek, obciążających lakierów i farb ciężko utrzymać ich naturalną kondycję i wygląd. Czy fryzjer to jedyna opcja, aby nasze włosy były piękne i odżywione?
Zdrowe włosy? Nie tędy droga
Chcąc zadbać o prawidłowy stan naszych włosów na głowie, skupiamy się głównie na zastosowaniu pielęgnacji z zewnątrz. Inwestujemy więc w drogie szampony odżywcze, maski rewitalizujące, ampułki nabłyszczające czy mgiełki. Owszem, stosowanie produktów kosmetycznych do ochrony włosów w odpowiednim czasie przyniesie oczekiwane rezultaty. Aby jednak jak najszybciej uzyskać pożądany efekt, niepotrzebnie używamy wszystkiego naraz, co w efekcie, zamiast odżywić, obciąża nasze włosy.
Poza tym rezultat takich zabiegów jest krótkotrwały, a kosmetyki jedynie powierzchownie poprawiają wygląd włosów. Aby prawdziwie odżywić włosy, trzeba trafić do nich od wewnątrz. Jak tego dokonać?
Odżywianie dla włosów
Chcąc zadbać o włosy od wewnątrz, powinniśmy poznać mechanizm ich wewnętrznego odżywiania. Włosy wyrastają z mieszków włosowych, do których razem z krwią trafiają składniki odżywcze. Wpływają one na wygląd włosów, ich kondycję, porost, czy połysk. Ta wiedza uświadamia nam, jak i dlaczego musimy dbać o prawidłowy sposób odżywiania.
Przede wszystkim, należy skupić się na dostarczeniu kilku niezbędnych składników. Jednym z nich są aminokwasy siarkowe, takie jak cystyna i metionina; odpowiedzialne za budowę włosów, nie mogą być zastąpione żadnymi innymi. Związki te, w połączeniu z kreatyną tworzą wyjątkowo silne wiązanie, zapewniające sprężystość i brak łamliwości włosa.
Najwięcej cystyny obecne znajdziemy w produktach wysokobiałkowych, a także w składzie zarodków, otrębach, kukurydzy czy orzeszkach ziemnych. Źródła metioniny to przede wszystkim produkty mleczne i białka jaj. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że metionina jest aminokwasem egzogennym, organizm jego nie syntetyzuje, dlatego musi być dostarczany z pożywieniem.
Należy pamiętać, że sporadyczne i jednostkowe przyjmowanie zalecanych produktów nie będzie wywierało znaczącego wpływu. Aminokwasy siarkowe nie są magazynowane „na zapas” dlatego powinny być dostarczane regularnie. Istotne jest, aby nasz sposób odżywiania był zgodny z zaleceniami zbilansowanej diety. Pomocny w tej zmianie może być program dietetyczny Dietmap, który pokieruje nami w trudnej drodze dążenia do zdrowej i smukłej sylwetki.
2016-10-30