Dieta w ciąży. Co jeść, a czego unikać?
Jesteś w ciąży i chcesz odżywiać się odpowiednio? Twoja dieta musi być przede wszystkim zbilansowana. Dzięki temu dostarczysz sobie i dziecku niezbędnych do życia składników odżywczych, witamin i minerałów. Nie rezygnuj więc z warzyw i owoców, chudego mięsa i produktów pełnoziarnistych, a unikaj fast-foodów, słodyczy i… wątróbki!
Przede wszystkim – dobrze bilansuj posiłki
Co to znaczy? Powinnaś dostarczać organizmowi węglowodanów, białek i tłuszczy, a także – witamin i minerałów oraz błonnika. Na talerzu powinien więc znaleźć się produkt z każdej grupy. Wszystkie te składniki odżywcze są niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania organizmu. W Twojej diecie powinno być miejsce m.in. na: pełnoziarniste pieczywo i makarony, kasze, warzywa i owoce (najlepiej surowe), mięso i wędliny (najlepiej chude, drobiowe), ryby (niesurowe), produkty mleczne oraz zdrowe tłuszcze.
Jeśli masz problem z odpowiednim zbilansowaniem swoich posiłków, nie wahaj się skorzystać z porady dietetyka. Pomoże Ci ułożyć odpowiedni jadłospis, dzięki czemu dostarczysz sobie i swojemu dziecku wszystkich składników odżywczych.
Jedz regularnie i pamiętaj o śniadaniu
Powinnaś spożywać 5-6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny i o w miarę regularnych porach. Największym i najbardziej kalorycznym powinno być śniadanie. Dzięki temu będziesz pełna energii cały dzień. Zgodnie z wcześniejszym punktem, musi być ono zbilansowane, czyli składające się z różnorodnych składników. Możesz wybrać np. owsiankę na mleku, z owocami i orzechami, jajecznicę z szynką, warzywami i pełnoziarnistym pieczywem czy kanapkę z pastą z tuńczyka i gotowanego jajka z warzywami oraz słonecznikiem.
Dobrym pomysłem są śniadania na ciepło, ponieważ w ciąży powinnaś spożywać minimum 2 ciepłe posiłki dziennie. Zadbaj także o lekkostrawną kolację, którą zjesz ok. 2 godziny przed snem. Dzięki temu nie położysz się spać głodna, a jednocześnie zminimalizujesz ryzyko nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych oraz uczucia ciężkości.
Zrezygnuj ze słodyczy, używek i fast-foodów
Fast-foody, gotowe jedzenie (np. zupy w proszku), słodycze i słone przekąski nie są zdrowe – zawierają konserwanty, barwniki, proste cukry i tłuszcze trans. Co więcej, dostarczają pustych kalorii, ponieważ nie posiadają witamin i minerałów. W ciąży najlepiej więc zmniejszyć ilość spożywanych słodyczy oraz chipsów, a także zrezygnować ze spożywania posiłków w miejscach typu fast-food. Tego typu przekąski możesz przygotować w domu, mając pewność, że są wykonane ze składników najwyższej jakości.
Jeśli najdzie Cię ochota, a lekarz nie zaleci inaczej, raz na jakiś czas możesz pozwolić sobie na kilka kostek czekolady czy sklepowego batona, jednak powinny to być przypadki sporadyczne. Lepiej wybrać orzechy, nasiona słonecznika czy domowe wypieki, np. crumble z owocami.
Powinnaś także ograniczyć kawę, mocną herbatę i napoje gazowane, ponieważ wypłukują one z organizmu cenne składniki (np. wapń). Bezwzględnie zrezygnować musisz z używek, czyli alkoholu i papierosów.
W ciąży nie możesz jeść też wątróbki i sushi
Będąc w ciąży powinnaś zrezygnować również ze spożywania surowych ryb, mięs i jaj, czyli np. sushi, metki, wędlin dojrzewających czy tatara, a także deserów na bazie surowych białek lub żółtek. Dlaczego? Możesz zakazić się pasożytami, toksoplazmozą, salmonellą lub listeriozą, które mogą być niebezpieczne dla Twojego dziecka, a nawet – powodować utratę ciąży. Z tego samego powodu lepiej zrezygnować z sera pleśniowego. Nie sięgaj również po wątróbkę. Chociaż jest ona zdrowa i pełna witamin, zbyt duża ilość witaminy A w niej zawarta jest bardzo szkodliwa dla dziecka.
Kwas foliowy – niezbędna w ciąży witamina życia.
Ta cenna witamina wpływa na rozwój każdej komórki organizmu, a w pierwszych tygodniach ciąży odpowiada za prawidłowy rozwój cewy nerwowej. Organu, który przekształci się później w mózg i rdzeń kręgowy. Niedobory kwasu foliowego mogą doprowadzić m.in. do niedomózgowia, rozszczepu kręgosłupa, autyzmu czy zespołu Downa u Twojego dziecka, a u Ciebie – np. anemii megaloblastycznej czy przemęczenia.
Powinnaś zdawać sobie sprawę, że odpowiednio zbilansowana i bogata w kwas foliowy dieta pokrywa jedynie 50% zapotrzebowania na tę witaminę. 3 miesiące przed planowaną ciążą oraz w jej trakcie niezbędna jest więc dodatkowa suplementacja. Przed zastosowaniem preparatu z kwasem foliowym warto przebadać się w kierunku mutacji genu MTHFR, która może zaburzać odpowiednie wchłanianie tej witaminy.
Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego problem ten może dotyczyć nawet 50% kobiet. Dzięki badaniu będziesz wiedzieć, jaka forma jest dla Ciebie odpowiednia i unikniesz niebezpiecznych niedoborów.
Artykuł powstał we współpracy z portalem www.badaniaprenatalne.pl
Zdjęcie ©choreograph/123rf.com
2017-01-11