Detoksykacja organizmu. Zioła moczopędne i napotne
Minął szalony i radosny weekend, a w kolejne dni odczuwamy nieprzyjemny dyskomfort. To oznaka, że organizm jest niezadowolony z naszego trybu życia, diety i innych przyjemności, na które sobie hedonistycznie pozwalamy. Skoro nie chcemy zmieniać stylu życia, to nauczmy się skutecznie odtruwać organizm stosując do tego odpowiednie zioła. Dowiedz się, jakie.
Detoksykacja domowymi sposobami może nam narobić więcej problemów, niż przynieść ożywczego, regenerującego ciało i umysł pożytku. Niewłaściwie stosowane leki w różnych dziwnych połączeniach mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla cierpiącego, zatrutego organizmu.
Warto sięgnąć w takiej chwili do nieprzebranych zasobów królestwa roślin. Preparaty z ziół moczopędnych i napotnych mogą wypłukać z naszego ciała toksyny oraz inne szkodliwe substancje. Skuteczność tych ziół polega na ułatwieniu toksynom rozpuszczania się w wodzie wewnątrz organizmu, a potem wydalenia ich z moczem oraz potem.
Poznaj kilka ciekawych roślin, które w postaci ziół mają na ludzki organizm działanie moczopędne i napotne:
Fiołek trójbarwny. Roślina jednoroczna bądź dwuletnia, często spotykana w Polsce na zachwaszczonych polach uprawnych, polnych drogach oraz bezdrożach. Fiołek trójbarwny traktowany jest jak chwast, ale ze względu na posiadane substancje biologicznie czynne może być skutecznie wykorzystany w ziołowej terapii oczyszczającej organizm z toksyn. Ziele fiołka trójbarwnego działa moczopędnie, a więc oczyszczająco, ponadto reguluje przemianę materii organizmu, a w pewnym stopniu działa napotnie.
Łopian większy. Dwuletnia roślina, która osiąga nawet do 180 cm wysokości. Prawie połowa składu biochemicznego rośliny stanowi inulina, a reszta to garbniki, żywice, sole mineralne, związki poliacetylenowe o silnym działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym oraz izokwercyny o działaniu moczopędnym i napotnym. Korzeń łopianu wpływa korzystnie na prawidłową przemianę materii, ułatwia usuwanie szkodliwych metabolitów, ponadto działa napotnie i moczopędnie.
Skrzyp polny. Charakterystyczny i uciążliwy chwast, a przy tym pełne zdrowotnych właściwości zioło. Wykazuje działanie moczopędne, przeciwzapalne i lekko napotne. Ponadto skrzyp polny demineralizuje organizm zapewniając mu niezbędne jony oraz mikroelementy, co jest szczególnie istotne w momentach detoksykacji. Surowiec zielarski skrzypu polnego stanowią zielone, nadziemne części roślin.
Mniszek lekarski. Już nazwa tej rośliny może budzić pewne nadzieje, co do skuteczności jej stosowania. Mniszek lekarski od wieków gości w ziołolecznictwie i medycynie ludowej. Mniszek jest znany z właściwości oczyszczających organizm z toksyn i innych zbędnych substancji. Regeneruje wątrobę, pobudza i ułatwia wydzielanie żółci, reguluje trawienie oraz obniża ciśnienie krwi. Surowiec zielarski stanowi korzeń, liście, kwiaty i ziele.
Wiązówka błotna. Pospolita eurosyberyjska bylina powszechnie występująca w Polsce. Ceniona za właściwości lecznicze już w średniowieczu. Stosowano ją do zwalczania pasożytów przewodu pokarmowego. Ma działanie przeciwkrwotoczne i przeciwbiegunkowe. Wiązówka pobudza wydzielanie żółci oraz działa moczopędnie. Surowcem zielarskim jest kwiatostan.
2015-08-06