Czym jest zdrowe odżywianie?
Jak powinna wyglądać odpowiednia, zdrowa dieta? Co możesz jeść, a czego warto unikać w pożywieniu? Sprawdź, jak zdrowo jeść.
Podstawy zdrowej diety
Przede wszystkim powinna być zróżnicowana. Jest to jedyny sposób, aby dostarczyć do organizmu wszystkie makro i mikroelementy. Jeśli wybierasz produkty bogate w tłuszcz lub cukier, zwiększasz ryzyko zawału serca, cukrzycy, otyłości i chorób cywilizacyjnych.
Zdrowe odżywianie nie oznacza, że musisz jeść tylko warzywa i owoce. Wręcz przeciwnie, ciesz się różnorodnością. Preferuj produkty pochodzenia roślinnego i regularnie zmieniaj menu. W ten sposób dostarczysz organizmowi niezbędne składniki odżywcze w wystarczających ilościach.
Napoje
Powinieneś pić codziennie 1.5 l płynów, a nawet więcej, jeśli regularnie trenujesz. Najlepsza będzie woda i niesłodzona herbata. Soki owocowe i napoje gazowane zawierają często dużo cukru. Czasem możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jak bardzo są kaloryczne.
Owoce i warzywa
Dostarczają węglowodany (długołańcuchowe), dużo witamin, minerałów i błonnika. Jednocześnie nie są zbyt kaloryczne. Produkty zbożowe plasują się nieco wyżej. Możesz sięgać po pełnoziarniste makarony, pieczywo i płatki zbożowe. Unikaj natomiast herbatników, ciast i słodyczy. Zdrowe przekąski znajdziesz w DelikatesyZdrowo-internetowy sklep ze zdrową żywnością.
Białko w diecie
Dostarczają białko, które jest łatwiejsze do przyswojenia. Jednak to zawsze zależy od zawartości tłuszczu i jakości. Ryby zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Dlatego mogą się znaleźć częściej na Twoim talerzu. Możesz też wybierać niskotłuszczowe produkty mleczne i chude mleko.
Oleje i tłuszcze
Tłuszcz jest nośnikiem smaku. Dlatego jest popularny jako dodatek do smarowania, w sosach lub środek do pieczenia. Nasycone warianty, takie jak masło i smalec podnoszą cholesterol. Zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego postaraj się jeść je ostrożnie.
Z drugiej strony nienasycone tłuszcze roślinne (olej rzepakowy, olej z orzechów włoskich) możesz jeść regularnie. Rób to jednak z umiarem. Organizm wykorzystuje je do budowy komórek.
Pięć porcji warzyw i owoców dziennie
W idealnej sytuacji powinieneś jeść dwie porcje owoców i trzy porcje warzyw. Jeśli to możliwe, wybieraj produkty świeże i sezonowe. Możesz sięgać po niesolone orzechy lub rośliny strączkowe.
Jak zaspokoić dzienne zapotrzebowanie? Rano pokrój jabłko, małego banana lub dorzuć garść truskawek do muesli. Zabierz ze sobą owoce do pracy jako zdrową przekąskę. Papryka, kalarepa lub marchew również są świetną przekąską. Do głównych posiłków dodawaj dużą ilość warzyw lub zjedz kolorową sałatkę jako przystawkę.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Jedz w spokoju, ciesz się posiłkiem. Rób to świadomie, a nie w biegu do pracy lub szkoły. Pamiętaj też, by dużo się ruszać. Zdrowy styl wymaga nie tylko zbilansowanej diety, ale również regularnej aktywności fizycznej. Możesz na przykład spacerować, biegać, czy trenować jogę. Dzięki temu utrzymasz prawidłową wagę i unikniesz zbędnych kilogramów. Postaraj się jeść w domu, a nie na mieście.
2019-12-21