Czym jest taniec?
Planujesz swoją przyszłość i obawiasz się dotknięcia demencji? Zacznij tańczyć i tańcz, kiedy tylko możesz! Poprawisz swoją kondycję, zadbasz o sylwetkę, a może nawet zmądrzejesz! Bo taniec ma wiele dynamicznych tajemnic!
Taniec wymyka się wszelkim definicjom. Bo chociaż słowa mogą opisać praktycznie wszystko, to jednak nie przybliży nam ducha tańca stwierdzenie, że jest zespołem zjawisk ruchowych, które są różnorodną transformacją ruchów naturalnych. Istotnym faktem jest to, że taniec rodzi się najczęściej pod wpływem bodźców emocjonalnych i są one niezwykle często koordynowane lepiej lub gorzej z muzyką.
Taniec poznaliśmy bardzo dawno temu. Wydaje się być wpisany w historię ludzkości od samego jej początku. Człowiek, który chodzi może przecież tańczyć. Taniec wymaga dawki energii, pasji i czasu, ale rekompensuje nam nasze poświęcenie.
Dlaczego warto tańczyć? Taniec jest aktywnością fizyczną. Taniec wywiera przeogromny wpływ na nasz rozwój psychofizyczny. Wspaniale ułatwi spalanie zbędnych kalorii, wzmocni mięśnie, kości i elastyczność całego ciała oraz pozwoli pozbyć się stresu. Taniec w naturalny sposób wzmacnia naszą siłę, bo wymaga od mięśni, żeby opierały się ciężarowi ciała podczas rytmicznego ruchu.
Ponadto zwiększa nasze zdolności poznawcze, a nawet okazuje się skuteczny w profilaktyce choroby Alzheimera. Bo taniec to nie tylko ruch, ale również świadoma reakcja na dźwięki. Inne aktywności fizyczne i rekreacyjne nie mogą się równać z tańcem. Nic tak skutecznie jak taniec nie uchroni nas przed otępieniem umysłowym.
Taniec jest terapią. Psychoterapia tańcem jest narzędziem wykorzystującym taniec i ruch w procesie integracji człowieka w sferze emocjonalnej, poznawczej, fizycznej i społecznej. Psychoterapia tańcem zakłada, że nasza aktywność i forma tańca odzwierciedla bardzo dokładnie sposób myślenia i przeżywania emocji. Dobre zdrowie znajduje swoje odbicie w integracji psychiki i ciała. Zaburzenia i choroby prezentowane są w różnych formach rozdzielenia integracji ciała i psychiki.
Oczywiście, pamiętajmy że taniec uprawiany w miarę systematycznie przyniesie nam wymierne korzyści w postaci prawdziwie dobrego stanu ciała i umysłu. Krótki udział raz na miesiąc w miłej potańcówce na pewno pozwoli nam się obficie spocić, ale niekoniecznie wniesie coś więcej.
Taniec jest świętem. Człowiek cenił sobie taniec tak bardzo, że w wielu kulturach pełnił on ważną sakralną funkcję. Ekstatyczny lub pompatyczny ruch kapłanów i wiernych podczas religijnych rytuałów był formą modlitwy, ale też zjednoczeniem z bóstwem. Pełnił funkcję magiczną, jak podczas tańca deszczu, który miał przywołać opady w czasie suszy.
Taniec jest sztuką. Jest kreatywnym sposobem na niezwykle szczere i zróżnicowane wyrażenie własnej osobowości. Za pomocą ruchów ciała tancerze doskonale prezentują uczucia i emocje.
Taniec jest aktywnością społeczną. Przecież niezwykle rzadko tańczy się solo. Taniec jest czynnością kulturalną wspierającą komunikację ludzi. W dużej mierze zaspokaja naszą potrzebę integracji. Bez wątpienia taniec w sympatyczny sposób umacnia więzi społeczne oraz wpływa na wzrost poczucia własnej wartości.
Taniec niesie dobry stan bez względu na swoją formę. Tych zaś mogą być setki. Taniec współczesny od sztywnych zasad już i tak licznych, uznanych form tanecznych. Popularny w naszej kulturze taniec nowoczesny wyrósł z tańca klasycznego, ale odważnie wprowadza elementy z jazzu, funky, baletu nowoczesnego, afro dance, disco dance oraz hip-hopu. Wybór rodzaju tańca uzależniony jest od naszych preferencji.
2014-09-26