Czym jest kompresjoterapia?

Kompresjoterapia to jedna z popularnych w cywilizowanym świecie metod profilaktyki i leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, obrzęków limfatycznych, zakrzepicy żylnej oraz zatorowości płucnej. Kompresjoterapia jest skuteczna tylko wtedy, gdy wywołuje odpowiedni ucisk. 

Wystartował nasz kanał filmowy na YouTube! Zachęcamy do subskrybowania kanału DobryStan.pl, bo na pewno znajdziesz na nim wiele nietypowych treści poświęconych temu, co najważniejsze, czyli – dobry stan na video!

Nasza filmowa przygoda zaczyna się od filmu na temat kompresjoterapii. Jest to jeden z najstarszych znanych ludziom sposobów leczenia chorób żył. Na dodatek, metoda ta okazuje się skuteczna po dziś dzień.

 

Jak działa kompresjoterapia? Dzięki jej zastosowaniu w żyłach pacjenta nie zalega krew, a w okolicznych tkankach nie gromadzi się chłonka. Małoinwazyjne usprawnienie odpływu krwi żylnej oraz chłonki poprzez zastosowanie kompresjoterapii w przyjazny sposób zmniejsza obrzęki oraz następstwa zastoju żylnego.

 

 

Kompresjoterapia poprzez zewnętrzny ucisk oddziałuje na naczynia krwionośne oraz tkanki. Stosuje się do kompresjoterapii odpowiednio przygotowane produkty, jak bandaże elastyczne lub specjalne wyroby o stopniowanym ucisku.


Czy bandażowanie jest już kompresjoterapią? Prawidłowe bandażowanie kończyn jest zabiegiem kompresjoterapii. Oczywiście, bandażowanie musi zostać wykonane prawidłowo, o czym na filmie opowiada dr n. med. Adam Zieliński. Prawidłowe bandażowanie polega na utrzymaniu prawidłowego napięcia bandaża oraz tempa bandażowania, w celu uzyskania odpowiedniego efektu terapeutycznego.

 

 

 

2014-08-07