Czy stres szkodzi sercu?
Zdrowie serca powinno być dla każdego z nas wszystkich najwyższym priorytetem. Ten niezwykły organ przez całe nasze życie wykonuje bowiem tytaniczną, niezastąpioną pracę.
Niestety, choroby serca są coraz powszechniejsze i zaczynają dotykać coraz młodsze osoby. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn jest wiele. Niemniej jednak zasługuje na szczególną uwagę. Jest nią stres.
W dzisiejszych czasach większość z nas żyje w ciągłym biegu co sprawia, że praktycznie każdego dnia jesteśmy narażeni na wiele sytuacji stresowych. Napięcie nie odpuszcza nas praktycznie wcale co ma katastrofalny wpływ na nasze serce.
Dlaczego? Przekonajmy się.
Stres motywuje do działania, ale jednocześnie szkodzi
Nie da się całkowicie wyeliminować stresu z naszego życia. To reakcja na trudności, które napotykamy w codziennym życiu. Dzięki zwiększonemu wydzielaniu adrenaliny nasz organizm przygotowuje się do działania i jest w stanie poradzić sobie z każdym problemem. Czasem jednak sytuacji stresujących jest zbyt wiele a reakcje naszego organizmu są ciągłe. Słowem, nie mamy kiedy odetchnąć, odzyskać równowagi, uspokoić się i to właśnie ten stan ciągłego napięcia najbardziej szkodzi naszemu sercu.
Większe ryzyko zawału serca
Stres sprawia, że nasza krew staje się gęstsza, jednocześnie kurczy naczynia wieńcowe naszego serca, często prowadząc nawet do całkowitego ich zamknięcia. Nie trudno w takiej sytuacji o zawał mięśnia sercowego.
Poza tym chroniczny stres doprowadzić może również do rozwoju arytmii - jego skutkiem jest bowiem przyspieszenie akcji serca. Gdy nie mija, nasze serce zwyczajnie zaczyna męczyć się i bić nieregularnie.
Rozwój miażdżycy
Stres przyczynia się również do rozwoju miażdżycy. W organizmie osób, które zmagają się z ciągłym stresem możemy znaleźć więcej czynników, które związane są z procesem zapalnym. To właśnie on często stanowi podstawę dla rozwoju blaszek miażdżycowych. Jeśli stres idzie w parze ze złą, tłustą dietą - rozwój miażdżycy jest wysoce prawdopodobny.
Nadciśnienie
Stres to wzrost ciśnienia krwi. Gdy utrzymuje się przez długi czas może doprowadzić do rozwoju nadciśnienia. Dzieje się tak, ponieważ reakcje na stres to jednoczesne szybsze bicie serca (a więc pompowanie większej ilości krwi) i kurczenie się naczyń krwionośnych (co również zwiększa ciśnienie).
W jaki sposób chronić swoje serce?
Jak widzisz, stres naprawdę poważnie grozi twojemu sercu. Warto więc nauczyć się jak sobie z nim radzić. Kontakt z bliskimi, spacery, techniki relaksacyjne - wszystko to pozwoli ci uspokoić skołatane nerwy. Dodatkowo zadbaj o swoje serce stosując odpowiednią dietę bogatą w produkty, które mają pozytywny wpływ na układ krwionośny. Unikaj niezdrowych, smażonych dań, nadmiaru kawy i alkoholu. Dzięki temu twoje serce długo będzie pracować bez zarzutu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego jak dbać o swoje serce odwiedź stronę https://dietadlaserca.pl/artykuly/styl_zycia/stres-a-choroby-serca/.
Podsumowując, nadmiar stresu to zabójca dla naszego serca. Wpływ ciągłego napięcia na kondycję całego układu krwionośnego jest bowiem katastrofalny. Dlatego też, chcąc cieszyć się dobrym zdrowiem oraz samopoczuciem musimy unikać stresujących sytuacji oraz nauczyć sobie z nimi radzić.
2019-01-29