Czy soczewki kontaktowe są odczuwalne na oku?

Soczewki kontaktowe to bardzo wygodna forma korekcji, która pozwala praktycznie zapomnieć o tym, że mamy wadę wzroku. Jest to możliwe, ponieważ odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe są nieodczuwalne na oku.

Jedynie na początku, po ich pierwszym założeniu możliwe jest uczucie ciała obcego w oku trwające przez kilka/kilkanaście minut do maksymalnie kilku dni. Większość osób adaptuje się jednak do soczewek kontaktowych w bardzo szybkim czasie. Ma to związek z faktem, że wraz z postępem technologicznym w dziedzinie kontaktologii nowoczesne soczewki kontaktowe dzięki zastosowaniu materiałów o bardzo dobrych parametrach optycznych, wysokim współczynniku przepuszczalności tlenu oraz specjalnych systemów nawilżających, zapewniają bardzo dobry komfort ich użytkowania.

Dlaczego nie warto zrażać się krótkotrwałym dyskomfortem?

Naturalne natomiast jest, że zaraz po założeniu soczewki odczuwalny jest pewien krótkotrwały dyskomfort. Dzieje się tak ponieważ oko potrzebuje chwili, by przyzwyczaić się do soczewki szczególnie w przypadku soczewek torycznych, które muszą się właściwie ułożyć na oku (zgodnie z osią astygmatyzmu). Taka sytuacja nie powinna wzbudzać niepokoju.

 

Inaczej jest gdy dyskomfort nie ustępuje. Wtedy konieczne jest zdjęcie soczewki, opłukanie jej w płynie pielęgnacyjnym i upewnienie się, że nie jest zanieczyszczona lub uszkodzona. Innym powodem dyskomfortu może być założenie soczewki na niewłaściwą stronę.

 

Jeżeli po opłukaniu soczewki i ponownym jej założeniu na właściwej stronie dyskomfort jest nadal odczuwalny należy skonsultować się ze specjalistą, który ustali jego przyczynę.

Innym możliwym powodem dyskomfortu odczuwanego podczas noszenia soczewek kontaktowych może być

  • suchość oczu związana z zaburzeniami filmu łzowego, przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach, zbyt długotrwałą pracą przy komputerze. W takim przypadku pomocne może się okazać stosowanie kropli nawilżających,
  • przekroczenie czasu eksploatacji soczewki. Z czasem właściwości soczewek ulegają zmianie zarówno pod względem optycznym, transmisji tlenu jak i komfortu użytkowania, dlatego należy wymieniać je regularnie, zgodnie z trybem noszenia,
  • samodzielny dobór soczewek kontaktowych bez konsultacji ze specjalistą lub zmiana na inne, o źle dopasowanych parametrach. Konsekwencjami noszenia źle dopasowanych soczewek mogą być oprócz dyskomfortu poważne stany chorobowe mogące prowadzić nawet do utraty wzroku. Nieprawidłowy dobór soczewek kontaktowych może powodować dyskomfort oraz podrażnienia - więcej o tym w Konsekwencje noszenia soczewek i okularów ze źle dobranymi parametrami.

Nieprawidłowe dopasowanie soczewek kontaktowych może mieć wpływ na to, czy będą one odczuwalne na oku. Jeżeli jednak soczewki będą dobrane przez specjalistę i zgłaszane mu wszelkie nieprawidłowości, to nie powinniśmy mieć problemów z przystosowaniem wzroku do tej metody korekcji.

 

 

2017-05-09