Czy śmiech jest zdrowy?

Śmiech to jeden z naszych przejawów radości, czy też szczęścia. W niezwykle stresujących sytuacjach u niektórych ludzi śmiech bywa też niekontrolowanym przejawem strachu. Nikt jednak nie wie, czemu Huug Bosse śmieje się bezustannie.

Śmiech jest czymś pozytywnym w opinii ogromnej większości specjalistów na świecie. Według Zygmunta Freuda nasz śmiech stanowi niezwykle istotną rolę wentyla bezpieczeństwa. Pozwala nam rozładować napięcie w czasie krytycznego zdarzenia o zabarwieniu zarówno negatywnym, jak i pozytywnym.

W fizjologii śmiech został zdefiniowany jako wyraźny wyraz twarzy, który pojawia się za sprawą napięcia mięśni. Przede wszystkim jest to dostrzegalne w okolicach kącików ust oraz wokół oczu. Trudno więc śmiech nazwać inaczej, jeśli widoczne są jego symptomy na twarzy.

Huug Bosse śmieje się od kilku lat bez przerwy. Zawsze był dość wesołym człowiekiem, ale obecnie śmieje się niemal po każdym wypowiedzianym przez siebie słowie. Śmieje się też słysząc cokolwiek.

Ten mieszkaniec Holandii kilka lat temu przeszedł operację biodra. Przed rozpoczęciem zabiegu poddano go obligatoryjnej narkozie, z której obudził się już jako ktoś zupełnie inny. Od tamtej pory uśmiech z jego twarzy nie schodzi prawie nigdy.

 

Współczesna medycyna nie potrafi do końca wyjaśnić przyczyny tego specyficznego stanu, w jakim obecnie znajduję się Huug Bosse. Czy na pewno jest to radosne podejście do świata? Holender według opinii specjalistów nie wymaga leczenia psychiatrycznego.

 

Huug Bosse nie jest zbyt rozmowny pomiędzy salwami śmiechu, ale z tego co mówi wynika, że nie uważa swojego śmiechu za coś złego. Szokująco stwierdza, że śmiech jest dowodem kolejnego, naturalnego etapu w rozwoju ludzkiej osobowości.

 

Jego nieustanny śmiech unieszczęśliwia jednak najbliższych, którzy nie zgodzą się z faktem, że chichoczący Holender jest najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Żona Huug Bosse uważa, że ten bezustanny śmiech jest irytujący i wcale nie wnoszący radości do ich domu. Brat i córka Huug Bosse przestali utrzymywać z nim kontakty. Nie mogli ścierpieć bezustannych ataków śmiechu.

 

Podobno jest sytuacja, która Holendra wprawia w powagę i powstrzymuje salwy śmiechu. Kiedy słyszy hymn narodowy Holandii w jego na ogół roześmianych oczach na krótką chwilę pojawiają się łzy wzruszenia.

 

Specjaliści medyczni nie widzą jednak zagrożenia dla życia i zdrowia w śmiechu Huug Bosse. Śmiech powiązany jest z najróżniejszymi pozytywnymi reakcjami naszego organizmu.

 

Mózg uśmiechniętej osoby wydziela endorfinę, która zmniejsza ból fizyczny i cierpienie psychiczne. Endorfina poza tym zwiększa poczucie zadowolenia.

Śmiech wywołuje w organizmie podobne zmiany do tych, które pojawiają się podczas wysiłku fizycznego. Śmiechowi towarzyszy głębszy oddech, co poprawia dotlenienie mózgu. U roześmianej osoby serce bije zdecydowanie szybciej, poprawia się ukrwienie organizmu, w tym silnie nie tylko twarzy, ale też mięśni klatki piersiowej.

 

 

 

 

2015-01-03