Czy można jeść i chudnąć? Dietetyczny żel
Niby wiemy, że jedzenie i chudnięcie nie idą ze sobą w parze. Może jednak się mylimy? W poszukiwaniu doskonałych rozwiązań dietetycznych, naukowcy opracowali specjalny, dietetyczny żel, dający poczucie sytości i skutecznie powstrzymujący głodomorów od bezustannego podjadania.
Pomysłów na to, jak schudnąć w sposób łatwy i przyjemny było wiele. Niestety, większość z metod odnosi skutek tylko w przypadku niewielkiej grupy osób z nadwagą. Kolejnym, ciekawym, ale dotąd nie przetestowanym szeroko pomysłem jest dietetyczny żel odchudzający.
Opracowania nowego, dietetycznego produktu spożywczego dokonali brytyjscy badacze z University of Birmingham. Miało to miejsce podczas kompilowania różnorodnych składników żywnościowych w ramach jednej, zdrowej potrawy. Stworzony produkt ma w sobie składniki pochodzące z wodorostów, skrobi oraz elementy cytrusów.
Większość składników żelu ma jedną, charakterystyczną cechę wspólną. Można je stosować w przemyśle spożywczym, jako ekologiczne środki zagęszczające żywność. Ich popularność wzrosła ze względu na rozwijającą się w teorii i praktyce kuchnię molekularną.
W jaki sposób powstaje dietetyczny żel? Składniki pochodzące z wodorostów, skrobi i cytrusów pęcznieją i łączą się, kiedy zostaną poddane wpływowi kwasu żołądkowego. W rezultacie powstaje żelowata substancja, która jest dość trudna do strawienia. Zalegając w żołądku sprawia, że posiadający ją człowiek nie odczuwa głodu.
Według naukowców z University of Birmingham, żel zalegający w układzie trawiennym przeciwdziała przejedzeniu i redukuje potrzebę podjadania. Zespół naukowców, w skłąd których wchodzą specjaliści nauk biologiczno-chemicznych oraz dietetycy zamierzają udoskonalać żelowatą substancję w laboratorium, by mogła być szeroko stosowana na rynku spożywczym.
Chociaż odkrycie dietetycznego żelu może w pierwszej chwili wywołać uśmiech, to jednak pamiętajmy, ze jest to kolejna próba przezwyciężenia kryzysu, w jakim znalazł się współczesny świat. Odkrycie dietetycznej substancji powstrzymującej obżarstwo może stać się skutecznym orężem w walce z postępującym problemem otyłości w zachodnim społeczeństwie.
Czym jest otyłość? To taki stan ludzkiego organizmu, kiedy tkanka tłuszczowa stanowi ponad 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% całkowitej masy ciała u kobiet. Objawem otyłości jest nadwaga - nadmierna masa ciała przekraczająca w różnym stopniu masę optymalną ciała.
Otyłość w kulturze zachodniej to problem społeczny. Uważana jest za jedno z zagrożeń cywilizacyjnych. Według wielu specjalistów medycznych, otyłość w niedalekiej przyszłości może stać się epidemią. W ciągu ostatnich trzydziestu kilku lat liczba osób chorych na nadwagę wzrosła w krajach zachodnich prawie czterokrotnie.
Więcej artykułów: Zdrowe i dobre jedzenie
Czy dietetyczny żel umożliwi chorym kontrolowanie ochoty na jedzenie? Obecnie jest dostępnych coraz więcej lekkostrawnych produktów spożywczych. Sycą one organizm przez krótki czas. Powracający głód kończy się podjadaniem i spożywaniem większych porcji pożywienia.
Dietetycy jednak ostrzegają opinię publiczną twierdząc, że odchudzający żel może mieć swoje ciemne strony, nawet będąc tak skutecznym, jak spodziewają się tego uczeni University of Birmingham. Żel wywołując poczucie sytości, mógłby być odpowiedzialny za negatywne uczucia wynikające z faktu dostarczenia organizmowi zbyt małej ilości energii.
2015-05-16