Czy diety bezcukrowe są zdrowe?
Cukier uzależnia, przyczynia się do otyłości i powstawania nowotworów. Takie hasła słyszy się coraz częściej, co sprawia, że popularność zyskują coraz nowsze diety bezcukrowe. Czy wszystkie są jednak bezpieczne? Czy cukier jest wyłącznie szkodliwy?
Diety bez cukru zdecydowanie różnią się między sobą. Niektóre spośród tych diet zalecają wyeliminować każdy rodzaj cukru dostępny w produktach spożywczych, wliczając nabiał, owoce i niektóre warzywa.
Inne zachęcają do unikania jedynie określonych grup cukru. Większość diet bez cukru skupia się jednak na substancjach słodzących, licznie dodawanych do ciast, ciastek, słodkich napojów oraz żywności przetworzonej – chleba, sosów, przecierów, płatków zbożowych, jogurtów oraz alkoholu.
Całkowite wyeliminowanie cukru z naszej diety nie jest możliwe we współczesnej cywilizacji. Występuje on bowiem w każdym rodzaju pożywienia, pod różnymi postaciami.
Cukier jest też oczywiście potrzebny organizmowi. Chodzi jednak o naturalny cukier występujący w organizmie, czyli glukozę. Bez prawidłowego stężenia glukozy organizm nie będzie w stanie funkcjonować właściwie.
Glukoza, czyli cukier prosty jest obecna w węglowodanach, a więc owocach, warzywach, roślinach strączkowych, jak i ziarnach zbóż.
Zdrowe osoby nie powinny unikać tego rodzaju cukru. Cukier występujący naturalnie w tych produktach pokrywa w 100% zapotrzebowanie organizmu na niezbędną do życia energię. Prawidłowe funkcjonowanie zapewnia już 100 mg glukozy, co równa się mniej więcej jej dwóm łyżeczkom.
Dla porównania, dostępne w sklepach spożywczych słodycze zawierają nawet kilka łyżek glukozy w malutkim opakowaniu ciastek, czy cukierków. Z taką ilością glukozy organizm nie jest w stanie sobie sprawnie poradzić. Nadwyżka cukru jest wówczas magazynowana w wątrobie, a reszta zamieniana w tłuszcz.
Szkodliwy, bez względu na ilość jest natomiast cukier rafinowany, czyli sacharoza i wytwarzane sztucznie spożywcze substancje słodzące. Wszelkie zdrowe diety zalecające rezygnację z tego rodzaju cukrów są zatem jak najbardziej wskazane i korzystne dla zdrowia. Nie należy jednak ulegać modnej obsesji i starać się wyeliminować cukier całkowicie. Słodycze spożywane sporadycznie i w niewielkich ilościach nie zaszkodzą osobom bez problemów zdrowotnych.
Poza tym, nie jest prawdą, że cukry nierafinowane są bardziej zdrowe i naturalne. Wszystkie cukry są naturalne w takim sensie, że pochodzą od roślin. Cukry nierafinowane są jedynie mniej oczyszczone. Nie posiadają w swoim składzie 100% sacharozy, jak ma to miejsce w składzie cukru białego.
Obecnie obowiązujące wytyczne Unii Europejskiej sugerują, że cukier nie powinien przekraczać 11% dziennego zapotrzebowania energetycznego dorosłego człowieka. Dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat jest to 14,7%, zaś dla 11 – 18-latków ilość wzrasta do 15,6% dziennego zapotrzebowania energetycznego.
2015-01-03