Czy dieta paleo jest zdrowa?
Dieta paleo, zwana też dietą przodków, oferuje nam szybki spadek wagi. Jej propagatorzy zapewniają, że zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby serca, czy raka. Czy rzeczywiście dieta paleo jest skuteczna w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych?
Spożywaj to, co jedli jaskiniowcy, a będziesz szczupły i zdrowy – zapewniają nas zwolennicy oryginalnej diety paleo. Podstawą diety paleo jest założenie, że najzdrowiej dla nas będzie odżywiać się w podobny sposób, jak jadali nasi przodkowie.
Dieta paleo jest pomysłem dr Lorena Cordaina i na wskutek odpowiednich działań marketingowych stała się jedną z najpopularniejszych diet odchudzających stosowanych w USA i Europie Zachodniej. Również w Polsce wydana została książka dr. Lorena Cordaina Dieta paleo. Strać na wadze i żyj zdrowo dzięki diecie, do której zostaliśmy stworzeni (Wydawnictwo Literackie 2011).
Na czym polega dieta paleo? W praktyce pomysł odżywiania paleo oparty jest na konsumowaniu potraw wysokobiałkowych, a przede wszystkim chudego mięsa oraz świeżych ryb.
Dieta paleo zaleca nam spożywać także niektóre owoce i warzywa, orzechy, nasiona i jajka. Niedozwolone – jako niezdrowe - są produkty przetworzone. Potrawy są dość proste, bo dieta paleo nie zaleca konsumpcji ziemniaków, cukru, soli oraz olei rafinowanych.
Według doniesień archeologów nasi przodkowie nie spożywali pszenicy i innych zbóż, mleka, roślin strączkowych, jak orzeszki ziemne i fasola. Dlatego według dietetyków paleo powinniśmy unikać takiej żywności.
Doniesienia na temat prozdrowotnego działania diety również są jednak przesadzone. Dietetycy przypominają, że dieta wysokobiałkowa może w konsekwencji narazić nas na problem z nerkami i doprowadzić do rozwoju kamieni nerkowych. Paleo nie zwraca również uwagi na to, że organizmowi ludzkiemu może brakować skrobi oraz błonnika.
Problem stanowi fakt, że spore ilości tłuszczów nasyconych znajdujących się w rekomendowanych przez paleo pokarmach może doprowadzić do zatykania się tętnic przez zły cholesterol. Specjaliści medyczni skrupulatnie badają pozostałe, współczesne populacje łowieckie, dla których trzon diety stanowi mięso. Okazuje się, że wśród Eskimosów bardzo często występują choroby serca oraz miażdżyca.
Wykluczenie ze spożywanego przez nas pokarmu nabiału i ziaren uniemożliwia dostarczenia człowiekowi ważnych substancji, takich jak wapń, magnez, fosfor, witamina B, witamina D oraz przeciwutleniacze.
Dietetycy i specjaliści medyczni ostrzegają, że na wskutek ponad dwóch milionów lat ewolucji, współczesny człowiek jest już genetycznie uwarunkowany inaczej, niż jaskiniowcy. Przodkowie jedli to, co było wówczas dla nich dostępne. Robili to, by przetrwać.
Jeśli polowanie się powiodło, to spożywali większe ilości mięsa. Jeśli jednak brakowało zwierzyny, to długimi tygodniami mogli się bez niego obyć dzięki pokarmom roślinnym.
Powinniśmy być więc ostrożni przy stosowaniu diety dr Lorena Cordaina. Najbardziej optymalną metodą odżywiania jest w opinii dietetyków zbilansowana dieta, która w przeciwieństwie do zasad diety paleo dostarcza organizmowi wszelkich niezbędnych związków pokarmowych.
2014-12-17