Ćwiczenia fizyczne i rak piersi
Rak piersi atakuje najczęściej kobiety dojrzałe. Choroba wyrządza dotkliwe szkody w organizmie. Niemniej równie negatywny wpływ ma sama terapia. Niektóre jej skutki można jednak zahamować dzięki regularnej aktywności fizycznej. Już jeden rok ćwiczeń pozwala na utrzymanie korzyści z nich wynikających nawet przez rok kolejny, przy znacznie mniejszym wysiłku.
Rak piersi jest najczęstszym złośliwym nowotworem występującym u kobiet. Niestety, Polska należy do krajów o złej strukturze zaawansowania klinicznego i związanych z tym złych wyników leczenia raka piersi.
Największą grupę pań, które przeszły raka piersi stanowią kobiety pomiędzy 50-tym a 79-tym rokiem życia. Utrzymanie organizmu w zdrowej kondycji jest dla nich niezwykle trudne. Leczenie nowotworu wiążę się bowiem z utratą masy kostnej i beztłuszczowej masy ciała. Jednocześnie zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej.
Proces starzenia i zmniejszenie aktywności fizycznej potęgują te niekorzystne zmiany. Wszystko to wpływa na wzrost ryzyka wystąpienia chorób związanych z otyłością. Słabe kości sprzyjają natomiast złamaniom. Zły stan zdrowia może nawet prowadzić do nawrotu raka.
Doskonałym sposobem na zwalczenie skutków ubocznych i długotrwałych efektów leczenia nowotworu są ćwiczenia fizyczne. U kobiet po terapii raka jeden rok treningu jest w stanie zbudować siłę mięśni oraz zatrzymać utratę masy kostnej.
Do tego typu wniosków doszli naukowcy z Oregon Health and Science University po przebadaniu 44 kobiet, które przeszły nowotwór piersi. Po roku ćwiczeń zmierzono ich gęstość mineralną kości bioder, kręgosłupa, jak również masę mięśniową i tłuszczową.
Okazało się, że poziom gęstości może się utrzymać nawet po zmniejszeniu lub zaprzestaniu aktywności. Umiarkowany wysiłek podejmowany przez kobiety może się zatem przełożyć na uniknięcie złamań w ich późniejszym życiu.
Z kolei badacze z Harvard University i Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seatlle dowiedli, że nawet niewielka aktywność fizyczna znacznie zwiększa szanse przeżycia u kobiet po terapii raka piersi. Wystarczający okazuje się być codzienny 30 minutowy spacer.
2014-12-23