Co to jest osteoporoza?
Ludzkie kości nie są martwe, to twory, które podczas życia człowieka bezustannie tworzą się, ale również niszczą. Choroba znana jako osteoporoza to postępujący ubytek masy kostnej, osłabienie struktury przestrzennej kości oraz zwiększona podatność na pęknięcia kości i ich złamania. Utrata masy kostnej jest zazwyczaj bezbolesna.
Ludzki szkielet spełnia wiele funkcji ochronnych i wspierających i stanowi około dziesięciu procent całej wagi ciała. Utrzymanie prawidłowej postawy oraz swobodne poruszanie się ciała jest zależne od dobrej kondycji kości. Elastyczność i wytrzymałość kości zależna jest przede wszystkim od ich składu mineralnego.
Z czego składa się ludzka kość? Prawidłowa i zdrowa kość musi więc zawierać odpowiednie ilości wapnia, fosforu oraz włókna białkowego, czyli kolagenu. Podczas choroby znanej jako osteoporoza odnotowuje się znaczne niedobory estrogenów, których efektem jest utrata kości gąbczastej.
Tymczasem osteoporoza zbliża się po cichu, w pierwszej swojej fazie nie powodując zauważalnych objawów. Ostrzeżeniem dla chorego może być niespodziewane złamanie osłabionej kości. Do przyczyn osteoporozy zaliczamy zmiany hormonalne, niedobór wapnia, witaminy D oraz brak aktywności fizycznej. Wyniszczająca nasz szkielet strata tkanki kostnej bywa też efektem innych schorzeń, czyli nadczynności tarczycy, cukrzycy lub wynikiem przewlekłych chorób przewodu pokarmowego.
Również leki sprzyjają pojawieniu się osteoporozy. Choroba może być skutkiem stosowania glikokortykosteroidów, leków przeciwpadaczkowych i heparyny. Rozwój osteoporozy ułatwia nadużywanie alkoholu oraz napojów z kofeiną, jak też palenie papierosów. Używki upośledzają wchłanianie wapnia oraz niezbędną odbudowę kości.
Najczęściej występującą chorobą jest osteoporoza pierwotna, czyli nieprzyjemna konsekwencja starzenia się układu szkieletowego. Ta forma osteoporozy jest schorzeniem często dokuczającym kobietom po menopauzie. To dlatego, że wchodzący w skład kości estrogen przestaje być wytwarzany przez jajniki. Kobiece kości tracą wtedy około kilku procent substancji mineralnych w ciągu roku. Choroba może też dotyczyć mężczyzn.
Rozpoznanie osteoporozy może nastąpić za sprawą analizy zmian ludzkiego kręgosłupa. Kręgi kręgosłupa są w sposób bardzo wyraźny dotknięte osteoporozą. Prowadzi to do wyraźnej deformacji kręgosłupa, który przybiera podczas choroby formę klina. Podczas osteoporozy plecy chorej osoby nabierają okrągłego kształtu, a na dodatek następuje wyraźna utrata wzrostu.
Chcąc upewnić się, czy zagraża nam osteoporoza warto poddać się badaniu gęstości kości. Jest to skuteczna metoda rozpoznania osteoporozy lub osteopenii, będącej stadium bezpośrednio poprzedzającym osteoporozę. W zaawansowanych przypadkach choroby zmiany dostrzegalne są jednak już nawet na zdjęciu rentgenowskim.
2015-07-09