Co szkodzi naszym kościom?

Od dziesięcioleci jesteśmy edukowani, że za stan naszego kośćca odpowiada wapń, dieta bogata w białko, witaminę D itp. Najnowsze badania wskazują, że nawet pomimo dostarczania tych cennych składników, istnieją inne czynniki powodujące osłabienie kości.

Naukowcy z University of Cambridge, badając kości czterech archeologicznie różnych populacji, które żyły na terenie dzisiejszego stanu Illinois, odkryli zaskakującą prawidłowość. Ludzki kościec w toku ewolucji słabnie, stopniowo staje się coraz lżejszy.


Przykładowo, kości członków społeczności łowieckiej sprzed 7000 lat były co najmniej tak mocne jak kości współczesnych orangutanów, a przy okazji 20 procent cięższe niż 1000 lat później… Dlaczego tak się dzieje?


Badacze odrzucili teorię wpływu na stan kośćca bogatej w białko i wapń diety. Uznali raczej, że to wynik zmian ewolucyjnych, m.in. trybu życia. Kluczowe zaś stało się przejście od łowiectwa i zbieractwa do rolnictwa. To w znacznym stopniu spowodowało ograniczenie ludzkiej aktywności fizycznej.


Co więcej, siedzący tryb życia, czy to za biurkiem, przed telewizorem czy w samochodzie, pozostaje w sprzeczności z tym, do czego wieki ewolucji nas przygotowywały. Kości naszych przodków, również ulegały urazom czy drobnym uszkodzeniom. Jednak dzięki aktywnemu trybowi życia, miały zdolność regeneracji, stawały się w ten sposób mocniejsze.


Wyniki badań pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że warunkiem zachowania mocnych kości, niezależnie od wieku, jest ruch. To dlatego tak ważne, by dzieci i młodzież w okresie wzrostu, tj. od 8. do 20. roku życia, uprawiały sport, ćwiczyły. Dzięki temu ich kości stają się mocniejsze i mają szansę takie pozostać w latach późniejszych.


W przypadku kobiet po pięćdziesiątce warto zwrócić uwagę, na jeszcze jeden czynnik. Otóż okazuje się, że picie coca-coli w istotny sposób sprzyja osteoporozie, bez względu na wiek, dietę bogatą w wapń i witaminę D czy spożywanie alkoholu lub palenie.

 

O ile na mężczyzn napój nie działa, to w przypadku kobiet zależność jest wprost proporcjonalna: im więcej piją coca-coli, tym poważniejsze u nich zmniejszenie gęstości kości. Żaden inny napój gazowany nie działa w ten sposób.


Jest jednak antidotum… Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Extremadura w Hiszpanii, w przeciwieństwie do coca-coli piwo wypijane w ilości do 280 g tygodniowo działa na kości kobiet wzmacniająco, czyni je mocniejszymi. Oczywiście efekt ten to nie skutek działania alkoholu, ale zwartych w piwie hormonów roślinnych. (bp)
 

 

 

2014-12-29