Chrapanie może być objawem choroby
Standardowe chrapanie nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia dla zdrowia. Na ogół jednak mocno drażni osobę śpiącą z chrapiącą. Czasami chrapanie może być objawem groźnego zaburzenia snu - bezdechu sennego. Poza tym, okazuje się, że osoby chrapiące są znacznie bardziej narażone na różne schorzenia niż ludzie nie chrapiący w czasie snu.
Czasami przyczyną chrapania może być zaburzenie snu - zespół bezdechu sennego. Bezdech jest zanikiem przepływu powietrza drogami oddechowymi podczas snu. Chociaż bezdech senny wstrzymuje pracę mięśni oddechowych, to jednak nadal ma miejsce odpowiednia wymiana gazowa oraz czynność oddychania na poziomie tkankowym organizmu.
Skąd się bierze nieprzyjemny bezdech senny? Czym jest chrapanie? Kiedy śpimy, to mięśnie dróg oddechowych rozluźniają się. Na ogół nie powinno to powodować problemu zdrowotnego. Tylko czasami zwiotczała tylna część gardzieli może blokować przepływ powietrza. Bardzo rzadko blokuje go rozluźniony język.
Powietrze wydostając się z płuc wibruje charakterystycznym, zgrzytliwym, czy też chrapliwym dźwiękiem. Wtedy też mogą nastąpić problemy z nabieraniem powietrza przez płuca. Skutkuje to zatrzymaniem oddechu, czyli bezdechem.
Stan zatrzymania oddechu przez organizm może trwać nawet ponad dziesięć sekund. Powoduje on wyraźny wzrost stężenia dwutlenku węgla we krwi. Doskonałość żywego organizmu polega na tym, że fakt nieprawidłowości we krwi jest bardzo szybko sygnalizowany do mózgu. Mózg pobudza natychmiast układ oddechowy, co objawia się gwałtownym, głębokim wdechem powietrza.
Pojawiające się często i na ogół co noc epizody bezdechu świadczą o zespole bezdechu sennego. Przyczynia się on do rozbudzeń, niedotlenienia oraz wysokiego ciśnienia krwi. Osoby cierpiące na bezdech senny odczuwają senność w ciągu dnia. Towarzyszą temu rozdrażnienie, ból głowy oraz trudności z zapamiętywaniem i koncentracją. Prawdopodobnie na to schorzenie cierpi średnio jeden na czterech mężczyzn i średnio jedna kobieta z dziesięciu.
Z bezdechem sennym kojarzone są dramatyczne przypadki śmierci niemowląt w czasie snu. Pomimo wielu ciekawych teorii przyczyny tego faktu nie zostały jednak do końca poznane..
Chorzy na bezdech senny są bardziej podatni na wiele chorób. To samo może dotyczyć osób chrapiących, u których nie zdiagnozowano tego schorzenia. Naukowcy z Uniwersytetu Shandong w Chinach uznali na podstawie przeprowadzonych badań i analiz, że chrapanie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, udaru mózgu i śmierci.
Diagnozując 25 000 badanych, naukowcy z Uniwersytetu Shandong w Chinach zauważyli, że u chrapiących aż dwukrotnie rośnie ryzyko śmiertelnego udaru mózgu oraz o 80% wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych chorób układu krążenia.
2015-06-05