Choroba, której przestajemy się wstydzić – depresja

Na całym świecie istnieje bardzo wiele chorób. Ogromna liczba ludzi zmaga się z różnymi przypadłościami. W kolejkach przychodni często słyszy się rozmowy pacjentów, którzy prześcigają się w wymienianiu schorzeń, które ich dotknęły. Nie wstydzimy się głośno mówić o tym, że mamy cukrzycę, nadciśnienie lub zainstalowany rozrusznik serca. Od pewnego czasu jest także coraz więcej osób, które przyznają się do tego, że zmagają się z depresją.

Niestety, nie jest to przypadłość, której obecność spotykała się dotychczas ze zrozumieniem. Były osoby, które rozumiały ją jako zaburzenia psychiczne, które stwarzają zagrożenie dla chorych i dla otoczenia, a inne traktowały depresję jako wymysł, i wygodne wytłumaczenie dla osób niepotrafiących sobie radzić w życiu.

 

Jednak rzeczywistość osób chorych jest zupełnie inna, muszą się na co dzień zmagać ze stanami smutku, niemocy, obojętności. Nie jest to łatwe kiedy nie ma się zrozumienia ze strony otoczenia. Na szczęści,e w związku z tym, że coraz więcej ludzi zapada na tą chorobę, w społeczeństwie jest większa świadomość czego ona dotyczy i jak się objawia. Dosięga ona coraz więcej osób głównie z faktu, iż żyjemy szybko, mamy coraz więcej obowiązków na głowie, i naprawdę ciężko jest się w tym wszystkim odnaleźć. Ponadto ze względu na to, że jesteśmy niewolnikami technologii, szczególnie telefonów i Internetu coraz bardziej izolujemy się od społeczeństwa, i jakakolwiek relacja z drugim człowiekiem jest niezwykle trudna. Dzięki temu jednak, że coraz więcej ludzi rozmawia o tej chorobie, nie jest ona tak oceniana negatywnie jak w przeszłości. Osoby chore przyznają się do tego, że się leczą co ułatwia relacje z innymi.

 

Gdzie szukamy pomocy?

 

Depresja jest chorobą, której tak jak wiele innych chorób nie da się wyleczyć bez pomocy, czy to pomocy farmakologicznej czy terapii. Leki przyjmowane w związku z chorobą można brać przez długi czas. Nie jest prawdą, że trzeba je odstawiać, gdyż są uzależniające. Owszem, może nadejść taka chwila, że osoba chora zacznie czuć się lepiej, aż w końcu będzie możliwe odstawienie leków, jednakże musi to nastąpić powoli oraz uwzględniać stopniowe zmniejszanie dawki, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby. Inną metodą leczenia, równie ważną w przebiegu tej choroby jest psychoterapia. Terapeuta, psycholog podczas rozmowy z pacjentem jest w stanie określić przyczyny jego choroby i podjąć takie działania, ćwiczenia, które pomogą walczyć z tym schorzeniem. Terapia jest procesem długotrwałym, jednak najbardziej skutecznym, gdyż chorzy uczą się w jej trakcie zmagać ze swoimi problemami sam na sam.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem ninababinska.pl z Krakowa.

 

 

2019-04-01