Bruksizm. Zgrzytanie zębami w czasie snu
Wielu z nas skrzypi w nocy podczas snu. Powodem wydawania tych charakterystycznych dźwięków nie są zardzewiałe stawy, ale… nasze zęby. Częste i nieprzyjemne zaburzenie snu to bruksizm, czyli zaciskanie i tarcie zębami o zęby. Czym dokładnie jest ta dolegliwość?
Bruksizm to medyczne określenie na nieświadome zaciskania zębów i zgrzytania zębami podczas snu. Nieregularne, ale trwające czasami godzinami zjawisko tarcia zębami żuchwy o zęby szczęki to obecnie popularne i dość kłopotliwe zaburzenie snu. Bruksizm według specjalistów medycznych zalicza się do parasomnii.
Podstawową przyczyną wystąpienia zjawiska bruksizmu jest stres. Zmagamy się z nim coraz częściej i wszechobecnie. Stres jest w dużej mierze odpowiedzialny za coraz więcej naszych schorzeń. Do innych czynników warunkujących zaburzenie snu, jakim jest bruksizm należy nawykowe, długotrwałe żucie gumy.
Stomatolodzy zwracają też uwagę na fakt, że przyczyną bruksizmu mogą być problemy z uzębieniem. Mogą to być funkcjonalne zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Braki zębowe, nieprawidłowe kontakty na zębach lub na źle wyprofilowanych wypełnieniach również mogą wpływać na rozwój tego zaburzenia snu. Do podświadomego zgrzytania w czasie snu mogą też prowokować wadliwie ukształtowane powierzchnie koron, mostów lub protez.
Skutki zgrzytania zębami podczas snu mogą być groźne dla organizmu. Przede wszystkim cierpi szczęką i żuchwa. Jeśli aktywność naszych żwaczy podczas snu jest zbyt duża, to prowadzi do silnego zaciskania zębów i ich tarcia.
Na wskutek tego zaburzenia snu zniszczone zostaje szkliwo, postępuje rozchwianie zębów w szczęce oraz występują uszkodzenia stawów żuchwowych. Niektórzy spośród cierpiących na bruksizm narzekają na bóle szczęki oraz głowy, karku i pleców.
Pogłębiająca się choroba niesie ze sobą coraz gorsze skutki dla organizmu. Wpływa na pogłębianie się najróżniejszych chorób somatycznych oraz na coraz poważniejsze problemy ze snem.
Bruksizm może mieć przykre konsekwencje społeczne i osobiste dla cierpiącej na to schorzenie osoby. Tarcie zębami stanowi może wywoływać zaburzenia snu u partnerów, a nawet wzbudzać lęk i niechęć do kontynuowania relacji.
Niestety, jeśli ktoś nie usłyszy zgrzytania zębami, to możemy nie być świadomi pojawianie się problemu. Wczesne objawy bruksizmu są często niedostrzegalne. Wszelkie nieprawidłowości i uszkodzenia uzębienia wychodzą na jaw dopiero po szczegółowej diagnozie po wystąpieniu silnego bólu.
Nie ma skutecznego leku likwidującego zgrzytanie zębami podczas snu. Leczenie bruksizmu jest wieloetapowe i wielospecjalistyczne.
Skuteczne mogą niekiedy okazać się leki uspokajające w połączeniu z psychoterapią oraz terapią botoksem. Osoby najbardziej cierpiące na bruksizm zakładają przed snem specjalne zabezpieczenia na zęby. Jest to stosowanie specjalnych szyn odciążających dobieranych pacjentowi przez protetyka. Skuteczne mogą okazać się też poprawy stanu uzębienia i jego kształtu. Czasami niezbędny może być wypoczynek i zmiana stylu życia pacjenta.
Sprawdź najwyższej jakości usługi stomatologiczne w Warsaw Dental Center (warsawdentalcenter.pl)
2015-04-10