Badanie OCT, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, czyli jak zauważyć jaskrę?
Badanie OCT, dna oka czy kąta przesączania to tylko kilka z wielu badań diagnostycznych, które wykorzystuje się przy stwierdzaniu jaskry. Podaje się, że na tę chorobę może cierpieć nawet ponad 800 tysięcy Polków. Pomimo że w obecnych czasach diagnostyka jest już na wysokim poziomie, to prawie 80% chorych nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, że chorują na tę przypadłość. Prowadzi ona do pogorszenia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku poprzez degenerację nerwu wzrokowego.
Rozwija się powoli, początkowo nie daje żadnych objawów i prowadzi to trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki – tak w skrócie można przedstawić jaskrę, która nieleczona nieuchronnie prowadzi do trwałego pogorszenia wzroku, a nawet jego utraty. W budowie oka można wyróżnić komorę przednią i tylną, znajdujące się w przedniej części oka – za rogówką.
W warunkach fizjologicznych przednia komora wypełniona jest cieczą wodnistą, która krąży wewnątrz dzięki właściwemu ciśnieniu powstającemu na skutek ciągłego napływu i odpływu cieczy z komory. Kiedy przepływ cieczy zostaje zaburzony, gromadzi się ona wewnątrz komory, przyczyniając się do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, co z kolei może uszkadzać nerw wzrokowy, a tym samym powodować jaskrę.
Podejrzewasz u siebie chorobę? Koniecznie wykonaj badanie OCT
Diagnozę jaskry pozostawia się lekarzowi okuliście. Może on wykonać szereg badań, spośród których jednym z najważniejszych wydaje się badanie OCT, czyli tomografia optyczna – badanie obrazowe oceniające stan nerwu wzrokowego i warstwy włókien nerwowych. Przeczytaj więcej o tym, jak dokładnie wygląda i na czym polega badanie OCT: http://www.kardiotel.pl/okulistyka/badanie-oct. Kolejną podstawą diagnostyczną jest badanie dna oka, dzięki któremu można ocenić rozległość zmian uszkodzeń tarczy nerwu wzrokowego. Oprócz badania OCT i badania dna oka wykonuje się także pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, a także badanie kąta przesączania, dzięki któremu można zaobserwować drogę odpływu cieczy wodnistej z komory.
Symptomy, które powinny Cię zaniepokoić
Nie tylko badanie OCT czy badanie dna oka może wskazywać na chorobę. Oczywiście, w każdym przypadku to badania mogą w stu procentach potwierdzić diagnozę, jednak początkowo sam pacjent może zaobserwować pewne objawy, które wskazywać będą na pojawienie się jaskry. Jakie są symptomy tej choroby? Przede wszystkim pogorszenie się ostrości widzenia, a także dostrzeganie tak zwanej aureoli wokół źródeł światła.
U osób z podejrzeniem jaskry mogą pojawić się także zaczerwienienie oka, nudności i wymioty. Przy wystąpieniu takich objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem okulistą, ponieważ jaskra jest chorobą, która często rozwija się powoli i niezauważenie. Pierwsze oznaki mogą pojawić się, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stopniu, dlatego nie wolno jej bagatelizować.
2016-12-13