Atopowe zapalenie skóry u dzieci. O pielęgnacji wrażliwej skóry
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, która pojawia się już w okresie niemowlęcym i na dodatek może u chorej osoby powrócić po okresie dojrzewania. Ta uporczywa, nieprzyjemna dolegliwość wymaga właściwej pielęgnacji skóry oraz zmiany stylu życia.
Atopowe zapalenie skóry – czym jest?
Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, której przyczyny nie są do końca poznane. Wiadomo jednak, że jest ona uwarunkowana genetycznie i ma związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego. Według specjalistów organizm wytwarza przeciwciała klasy IgE przeciw cząsteczkom, które uzna za niebezpieczne, a które tak naprawdę nie stanowią dla niego zagrożenia.
U dziecka obciążonego dziedzicznie tą chorobą, może ona się rozwinąć na skutek kontaktu z czynnikami ją prowokującymi, takimi jak:
- alergeny (jajka, czekolada, sierść zwierząt, etc.),
- kosmetyki i detergenty (mydło, proszki do prania),
- stres,
- czynniki środowiskowe (wilgoć, kurz, pyłki roślin etc.).
Objawy AZS
Atopowe zapalenie skóry u dzieci objawia się tym, że skóra jest bardzo wrażliwa, sucha i podatna na podrażnienia. Dzieci dotknięte tą chorobą często są niespokojne i rozdrażnione z powodu utrzymującego się silnego świądu skóry. AZS rozwija się już w okresie niemowlęcym – na twarzy noworodka pojawiają się czerwone plamy i wysypka. U starszych dzieci wysypka przenosi się także na inne części ciała.
Diagnostyka i leczenie
Po zauważeniu u dziecka wymienionych objawów, należy zgłosić się do lekarza, który zleci badania w kierunku rozpoznania choroby. Badania krwi w kierunku określenia ilości przeciwciał IgE w organizmie można wykonać już u noworodka. Inną metodą diagnostyczną jest wykonanie testów skórnych (płatkowych lub punktowych).
Po postawieniu diagnozy, lekarz określi plan leczenia uzależniony od wieku dziecka i fazy rozwoju choroby. Jeśli u dziecka utrzymuje się świąd bez innych objawów, wystarczające mogą się okazać tylko leki przeciwhistaminowe. Jeśli zaś doszło do zakażenia bakteryjnego skóry, konieczne mogą okazać się antybiotyki. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby lekarz może zlecić podanie sterydów lub mniej inwazyjnych preparatów przeciwzapalnych.
Atopowe zapalenie skóry – domowe sposoby leczenia
Podstawą złagodzenia uporczywych objawów choroby jest odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka. U dziecka ze stwierdzonym AZS ważne jest stosowanie hipoalergicznych produktów polecanych przez dermatologów nazwanych emolientami. Emolienty łagodzą podrażnienia, wzmacniają barierę lipidową i chronią skórę przed wysuszeniem. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę dziecka, bez pocierania ręcznikiem. Rodzice powinni dbać o regularne podcinanie paznokci malca, żeby nie rozdrapało ran na skórze do krwi. Pielęgnacja ciała z AZS zakłada także zadbanie o odpowiednie ubranie, które powinno być przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów.
U dziecka ze stwierdzonym AZS jest niezwykle istotna codzienna pielęgnacja skóry, aby nie doprowadzić do jej przesuszenia. Ważna jest także profilaktyka, która ma na celu nauczenie dziecka unikania sytuacji, w których może dojść do zaostrzenia się objawów choroby. Oznacza to m.in. zachowanie zaleconej przez lekarza diety.
2018-09-29