Alkoholizm może spowodować hipersomnię
Nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych niesie mnóstwo konsekwencji zdrowotnych dla organizmu. Jedną z nich jest jego podatność na zaburzenia snu, w tym bardzo często na hipersomnię, która polega na zbyt długim okresie snu lub ciągłej senności.
Nadmierna senność okazuje się plagą naszych czasów. Diagnozowanie oraz terapia pacjentów z hipersomnią staje się głównym zadaniem ośrodków leczenia zaburzeń snu na niemal całym świecie. Hipersomnia to choroba cywilizacyjna, na dodatek chorzy ponoszą często poważne konsekwencje społeczne tego zaburzenia snu.
O hipersomni możemy mówić wtedy, gdy dopada nas uczucie senności, mimo tego, że przespaliśmy noc. Jest to też wydłużanie czasu trwania snu oraz zapadanie w sen podczas codziennych aktywności.
Hipersomni towarzyszy nadmierna senność i permanentne zmęczenie, dwie to powiązane ze sobą dolegliwości utrudniające nam życie i relacje społeczne. Hipersomnia jest wzmożoną sennością, gdzie potrzeba snu trwa przez wiele dni. Objawy senności i zmęczenie po jednej lub dwóch nieprzespanych nocach na pewno nie świadczą o hipersomni.
Hipersomnia ma różne przyczyny, często współwystępuje z chorobami somatycznymi i psychicznymi. Jednak jak się okazuje, ogromny wpływ na rozwój tego zaburzenia snu mamy my sami. O rozwoju choroby może decydować nasz styl życia. Brak odpowiedniej higieny snu, złe nawyki żywieniowe, a przede wszystkim używki.
Ludzie zawsze chętnie sięgali po różnorodne substancje, które w mniejszym lub większym stopniu zmieniają świadomość. Jednak nasza cywilizacja wydaje się niemal oparta na używkach, ze względu na ich popularność oraz wpływ na kulturę. Niestety, używki wywołują również problemy ze snem.
Zarówno nadmierne spożywanie kawy, jak i papierosów może odbijać się nieprzyjemnie nasz naszym zdrowiu. Jak się jednak okazuje, nadmierne spożywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych może spowodować hipersomnię. Alkohol nie jest bezpieczny dla naszego snu, bo wymusza aktywność wielu wewnętrznych układów organizmu, więc musi zostać strawiony jak najszybciej. Alkohol zaburza głównie fazę snu REM oraz zaburza profil snu.
Hipersomnię może spowodować też zespół abstynencyjny, który pojawia się podczas odstawienia środka uzależniającego. Na dodatek chory może objawy hipersomni interpretować jako tymczasowe, bo powiązane bezpośrednio ze stosowanymi wcześniej używkami. Tymczasem szkody przez nie wyrządzone mogą wymagać terapii nie tylko różnych somatycznych schorzeń, ale również leczenia w ośrodku medycyny snu.
Pamiętajmy jednak, żeby samodzielnie nie rozpoznawać u siebie żadnego zaburzenia snu, w tym hipersomni. Jeśli mamy jakieś obawy, udajmy się do specjalisty medycznego. Jest całe mnóstwo naturalnych przyczyn długotrwałej senności. Wysiłek fizyczny i psychiczny, przepracowanie, ciąża oraz rehabilitacja na ogół wymagają zwiększonej porcji snu uzdrawiającego i regenerującego organizm. Poza tym, nadmierna senność może być objawem choroby somatycznej, neurologicznej i psychicznej. Wyleczenie choroby rozwiązuje wówczas problem zmęczenia i nadmiernej senności.
2015-11-04